Změna návyků pomůže šetřit vodou na zahradě i v domácnosti

S ohledem na současnou situaci v oblasti klimatických změn a finančních podmínek se stává stále důležitějším tématem úspora vody v domácnostech. Změna našich návyků a zavedení jednoduchých opatření můžou zabránit plýtvání vodou jak uvnitř našich domovů, tak i na zahradách. Sucho má katastrofální dopad na úrodu a v důsledku toho dochází ke zvýšení cen potravin. Nedostatek vody se tak stává problémem, který se týká každého jednotlivce, a je proto vhodné přijmout určité návyky na úsporu vody.

Základní kroky ke snižování spotřeby vody v domácnosti

Prvním krokem je provést kontrolu všech instalací v domě a opravit jakékoli vadné nebo netěsnící kohoutky. Nezapomeňte zkontrolovat také nádržku na toaletě, která po dlouhodobém používání často netěsní dobře. Pokud chcete dávkovat vodu, můžete investovat do speciálních baterií nebo na kohoutky instalovat perlátory, které provzdušňují vodu pomocí jemných sítek.

Mohlo by vás zajímat:  Proti sršním se můžeme bránit některými rostlinami, dobře fungují i běžné sítě proti hmyzu

Možná jste si také neuvědomili, kolik vody vyplýtváte při každodenním úklidu a hygieně. Při holení a čištění nemusíte mít neustále puštěnou vodu, zvažte sprchu místo vany a pračku a myčku zapínejte pouze tehdy, když jsou plné. Místo oplachování nádobí pod tekoucí vodou je lepší napustit dřez a mýt nádobí v něm. Pro zalévání rostlin můžete využívat dešťovou vodu nebo nesolenou vodu, která vám zbyla po vaření zeleniny, těstovin nebo brambor.

Zdroj obrázku: Freepik

Úsporné způsoby zalévání rostlin během sucha

Rostliny v domě i na zahradě potřebují pravidelné zalévání pro správný růst. Ale co dělat v období sucha? Je nezbytné shromažďovat dešťovou vodu během období s vyššími srážkami. Výbornou volbou jsou speciální nádrže umístěné ideálně pod okapem střechy. Dešťová voda je pro rostliny přirozenější než voda z vodovodu a může jim pomoci udržet se ve zdravějším stavu.

Mohlo by vás zajímat:  Úsporný režim elektronických zařízení a spotřebičů může odebírat velké množství elektřiny

Existuje několik dalších kroků, které můžete podniknout pro snížení potřeby vody u rostlin a minimalizaci škod způsobených suchem. Použití mulče pomůže izolovat substrát a zpomalí odpařování vody. Mulčování také pomůže omezit růst plevele a zlepšit celkový stav rostlin. Můžete použít například borovou kůru, hnůj, kompost, posekanou trávu, jehličnaté větvičky, karton nebo agrotextilii jako mulč.

Zdroj: https://www.homebuilding.co.uk/advice/saving-water