Jak vyplašit jeleny, kteří vstoupili na váš pozemek?

Jeleni jsou sice býložravci, takže není třeba se jich bát, pokud ale vstoupí na váš pozemek, mohou napáchat velké škody, protože rádi ožírají různé stromy a rostliny. Milují také zeleninu a květiny, takže se vaše zahrádka snadno může přes noc stát jednou velkou hromadou zeminy. Jak se proti jelenům bránit a jak je vyplašit?

Jeleni kvůli potravě urazí i několik kilometrů

Jeleni jsou známí tím, že nemají problém ujít kvůli potravě i několik kilometrů. Nebojí se vstoupit na váš pozemek a pochutnat si na dobrotách, které má k dispozici. Nejlepší bude investovat do pořádného oplocení celého pozemku. Myslivci tvrdí, že jeleni přeskočí plot, který je nižší než 2,5 metru. Investovat můžete do lesní sítě, která je také účinným prostředkem, jak jelenům zabránit vstupu na pozemek.

Mohlo by vás zajímat:  Očekávané herní novinky, které vycházejí v září

Srnci a jeleni jsou plachá zvířata, což můžete využít ve svůj prospěch. Nemusíte přitom investovat do drahých prostředků. Postačí tyčinky, které zapícháte do země a pověsíte na ně plechovky. Díky větru budou vydávat zvuky, kterých se jeleni bojí. Zaplašíte tím také krtky. Na ovocné stromy můžete pověsit i jiné předměty, které je vyděsí.

Jeleni mají výborný čich, využijte ho

Jeleni jsou velmi citliví, co se týče vůní a zápachů. Proto můžete použít například propocené oblečení, které jste nosili. Jeleni ucítí lidský pach a na pozemek nevstoupí. Fungovat budou také lidské vlasy, které můžete vložit do ponožky nebo punčochy a zaplašit tak jeleny. I přírodními metodami se můžete jelenů zbavit.

Mohlo by vás zajímat:  Blížící se infarkt prozradí určité signály už měsíc dopředu. Jejich rozpoznání může zachránit život

Stačit vysázet rostliny, které jelenům nevoní. Mezi takové patří šalvěj, levandule nebo narcisy. Na pozemek můžete vysadit také borovici nebo smrk, který je pro jeleny nepoživatelný. Někdy postačí, pokud na zahradu vložíte několik hlaviček česneku nebo cibule. Postačí také vejce, které rozmíchejte ve vodě a nechte roztok stát u plotu. Na ten můžete zavěsit také feferonky, které si po jejich konzumaci jeleni spojí s nepříjemnou chutí.

Zdroj: https://www.havahart.com/articles/keep-deer-off-your-property