Řezání nebo vypalování bradavic není jediný způsob odstranění. Ty šetrné zvládne každý chlap doma

Bradavice se většinou objeví v nejméně vhodnou dobu. Jejich vznik způsobuje lidský papilomavirus (HPV), jehož přenašečem může být až 70 % lidí. Napadá tělo při přímém kontaktu a snižuje imunitu, což má za následek tvorbu bradavic na nohou a rukou. Naštěstí existují osvědčené metody, které si s bradavicemi poradí.

Co jsou bradavice?

Bradavice jsou malé otoky, které se vytvoří na povrchu kůže. Mohou mít různé velikosti, od malých bradavic menších než milimetr až po velké, které mají v průměru i dva centimetry. Obvykle nebolí, ale způsobují nepohodlí, obzvláště pokud se jich objeví víc najednou. Mají tmavší barvu než zdravá kůže, zpravidla jsou na povrchu drsné a v jejich horní části lze vidět tečky, které jsou spojené s krevními cévami. Bradavice nezpůsobují pouze estetický problém, ale mohou se rychle šířit a tím způsobovat další problémy.

Pokud si na noze nebo na ruce všimnete bradavice, musíte jednat rychle. Pokud jsou ještě malé, mohou pomoci běžně dostupné přípravky z lékárny. Samozřejmě se doporučuje také navštívit dermatologa, který navrhne nejvhodnější způsob odstranění. Podle jejich velikosti a umístění se používá zmrazení tekutým dusíkem, odstranění laserem nebo kyretáž.

Mohlo by vás zajímat:  Sušené meruňky předčí ty čerstvé v množství vitamínů i minerálů. Opatrnost je přesto namístě

Jak si pomoci domácími prostředky?

S bradavicemi vám mohou samozřejmě pomoci i domácí prostředky. Je ale třeba je používat pravidelně a několikrát denně. Pomůže česnek nakrájený na plátky nebo rozmačkaný, který umístíte na bradavici a překryjete náplastí. Tea tree oil má antivirové vlastnosti a též si s bradavicemi dobře poradí, stačí je několikrát denně olejem potřít.

Vlaštovičník znaly už naše babičky, které bradavice mazaly jeho šťávou. Podobný účinek má i šťáva ze stonků pampelišky. Jako prevence je nejdůležitější dodržování základních hygienických opatření, nepůjčovat si ručníky, pemzu ani nůžky na nehty od ostatních osoby a na veřejných místech, například u bazénů, chodit jen v pantoflích.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/removing-wart-on-finger