Recept na kvalitní spánek a snadné usínání je jednoduchý. Stačí otevřít okno
Otázka do pranice. Co je správně? Co myslíte? Já osobně preferuji přes léto otevřené okno v noci a v zimě zavřené s průběžným provětráváním. Odpovědí je, že záleží na situaci. Když se zamyslíme, logika nám říká, že je potřeba spát se zavřeným oknem. Nízké teploty a průvan, smog a hluk jsou dostatečnou porcí argumentů. Odborníci tvrdí, že otevřená okna v noci mají blahodárný vliv na náš spánek. Kde je tedy pravda?
Spaní s otevřeným oknem
Otevřená okna zaručují bezpochyby lepší proudění vzduchu. Osvěžíme tak místnost, ve které spíme, snížíme teplotu. Tyto podmínky zlepší usínání včetně kvality spánku. Chladný vzduch také usnadní dýchání. Pokud žijeme v suchých oblastech, vyplatí se investovat do zvlhčovače vzduchu.
Vysoké hladiny CO2 ve vzduchu mohou být škodlivé. Oxid uhličitý není viditelný pouhým okem, takže se hromadí během dne bez našeho vědomí. Jestliže se ho nadýcháme větší množství, hrozí ranní bolest hlavy či nevolnosti. Nejlepší způsob je otevřít okno před spaním pro zlepšení kvality spánku.
Vlhkost
Suchý vzduch byl už probraný, ale co když se vyskytne opačný problém vlhkého vzduchu? Ten se nasbírá během dne, sprchováním, praním, aniž bychom dostatečně větrali. Příliš vlhký vzduch může způsobovat nepříjemné pocity během spánku. Zvyšuje se tím i pocitová teplota, která brání usnutí a regeneraci organismu. Otevřením okna na ventilaci můžeme eliminovat daný problém.
Spaní se zavřeným oknem
Už bylo zmíněno dost výhod s otevřenými okny, ale co se zavřenými? Doporučuje se, pokud panuje velice chladné počasí pod nulou, kdy hrozí:
- nachlazení,
- znečištěné ovzduší,
- hluk.
Totéž platí, když venku prší a je větší vlhkost než uvnitř domu. Ve velkých městech je dobré sledovat znečištění ovzduší a v případě překročení úrovní reagovat zavřenými okny. Co se týče hluku, v případě nesnesitelných situací je namístě rovněž uzavřít okno.
Zdroj: https://www.sleepnumber.com/post/is-sleeping-with-the-window-open-better-for-your-health