První týdny se štěnětem jsou náročné, s těmito tipy to zvládnete

Možná vás přemlouvají děti, které chtějí nového mazlíčka. Nebo vás k pořízení psa tlačí partner. A možná jste jen dospěli do takového stadia svého života, že psa sami chcete. V každém případě je třeba se dobře rozmyslet, než se vydáte do chovatelské stanice nebo do útulku pro nového člena domácnosti. Jde o závazek na deset až patnáct let, podle plemene, které si vyberete. A zejména v prvních měsících je výchova psa řehole. Právě na tohle období se v našem článku zaměříme.

Mohlo by vás zajímat:  Klementinky nejsou mandarinky. Jejich výběr je vždy zárukou chuti a prospěšných látek

Pelíšek

Štěněti je od prvopočátku třeba vytyčit hranice a tou základní je, že má vlastní pelíšek. A že do postele k vám nebo vašim dětem prostě nesmí. Štěně si na pelíšek rychle zvykne, ale často je třeba ho k jeho využívání v prvních týdnech motivovat. Můžete mu tam dát oblíbenou hračku a za pobyt v pelíšku ho motivovat pamlskem. Někdy vám nezbyde než mu pelech zpříjemnit třeba svým obnošeným tričkem, to kvůli pachu.

Zdroj obrázku: Freepik

Venčení

Štěně si většinou domů přivedete, když je asi tři měsíce staré. Většina psů v tomto věku ještě nedokáže dokonale kontrolovat své potřeby, a tak se bude stávat, že vám štěně udělá loužičku, nebo vám dokonce nechá někde smradlavý „dáreček“. Psa není třeba nijak zvlášť trestat, spíš zvolte pozitivní přístup, pravidelně ho venčete a odměňujte za to, že potřebu vykoná venku, a ne na vašem oblíbeném koberci.

Mohlo by vás zajímat:  34 lidí bylo záměrně nakaženo covidem-19. Kontroverzní studie slibuje výrazný posun v řešení pandemie

Hračky

Mláďata všech zvířat jsou hravá, a štěňata v tomto ohledu nejsou žádnou výjimkou. Jejich temperament je pochopitelně dán rasou psa, ale rovnou se můžete připravit na to, že vám doma něco zničí. Už od malička byste ho proto měli cvičit na hračky, aby štěně nemělo motivaci sápat se třeba po záclonách, květináčích, botách a oblečení nebo jiných obvyklých objektech psího zájmu. Psa motivujete, pokud si s hračkou budete hrát spolu s ním. A za to, že se mu vybraná hračka líbí, byste ho měli pravidelně odměňovat, slovem, gesty i pamlskem. Díky tomu přesměrujete štěněčí energii tam, kam potřebujete.

Zdroj: https://puppyintraining.com/puppy-tips-for-the-first-week/