Kolibříci dokážou vidět obrovské spektrum barev, které si člověk ani nedokáže představit

Podle nové studie, která byla zaměřena na kolibříky, vyšlo najevo, že tento druh ptáků dokáže detekovat barvy, které si lidi ani nedokážou představit. O tom, že ptáci mají mnohem lepší barevné vidění, se spekuluje již dlouho, ale u kolibříků je spektrum barev, které vidí, skutečně velmi široké. Předpokládá se, že jejich oči rozeznávají nejvíce odstínů na světě.

My lidé, stejně jako většina ostatních primátů, jsme označováni jako trichromatičtí, což znamená, že naše oči mají tři typy receptorů, které jsou citlivé na barvy. Modrou, červenou a zelenou. Jenže ptáci na rozdíl od nás mají čtyři barevné kužely a jsou tedy tetrachromatičtí. A jsou proto citliví na barvy úplně jinak, což jim umožňuje vidět více barev. Ptáci dokonce vidí i UV barvy, které jsou součástí ultrafialového spektra.

Zdroj obrázku: Freepik

Testovací krmítka pro kolibříky

Pro studii vědci postavili blízko laboratoře hned několik ptačích krmítek, které vybavili LED zařízeními v blízkostí podavačů vody. Ty měnily povrch různými barvami v závislosti na tom, jakou vodu obsahovaly. Jinou barvu pro vodu sladkou a jinou pro vodu obyčejnou. Kolibříci si během chvilky spojili barvu s typem vody a výsledkem bylo to, že kolibříci si jasně vybírali vodu sladkou. Jasně tak dali najevo, že vidí rozdíl mezi pro nás prakticky stejnými barvami.

Mohlo by vás zajímat:  Tekuté zlato zná lidstvo už tisíce let. Tahle lahůdka ale není pro každého

Až 40 procent odstínů barev, které my nikdy neuvidíme

Vědci se dále snažili přijít na to, proč právě kolibříci vidí tak obrovskou škálu barev. Po odebrání obrovského množství vzorků a testů přišli na to, že kolibříci vidí až 30 procent barev ptačího peří a 40 procent barev rostlin v nespektrálních odstínech, které si my lidé ani nedokážeme představit. Díky této vlastnosti je pro ptáky jednodušší najít správné rostliny, které potřebují.

Tyto testy byly sice prováděny na kolibřících, ale je vysoce pravděpodobné, že výsledky se týkají většiny žijících ptáků na naší planetě.

Zdroj: https://www.princeton.edu/news/2020/06/15/wild-hummingbirds-see-broad-range-colors-humans-can-only-imagine