Proti nejčastějším škůdcům v zahradě lze bojovat aromatickými rostlinami
Škůdci zahradníkům během sezony pořádně znepříjemňují život. Abyste svou úrodu ochránili před nevítanými návštěvníky, nemusíte nutně kupovat drahé postřiky, které jsou navíc neekologické. Stačí k záhonům a na další strategická místa vysadit tyto aromatické květiny a hmyz se jim vyhne obloukem.
Jak se zbavit larev v záhonu?
Larvy mohou způsobit v záhonu úplnou zkázu. Živí se totiž kořeny trav, keřů a stromů. Žijí v zemi, takže si často ani neuvědomíme, že jsou příčinou špatného stavu rostlin v zahradě.
Proti larvám pomůže vysázení pohanky. Tato rostlina obsahuje pro škůdce jedovatou látku, takže je ideální volbou do všech zahrad, kde se pěstuje zelenina. Kromě toho se také zásobte hořčicí, která rovněž zastraší nežádoucí larvy.
Jak ze zahrady vypudit svilušky?
Svilušky jsou velmi malé, na první pohled takřka nepostřehnutelné. Jenže jsou nebezpečné pro květiny, ovocné stromy, keře a okrasné stromy. Jejich výskyt většinou poznáte podle drobných pavučinek na listech. Zbavit se jich můžete pomocí vratiče a pelyňku. Dobrým spojencem bude česnek. Jeho vůně brání množení svilušek.
Jak se zbavit mšic?
Mšice jsou asi nejběžnějším škůdcem v zahradách. Živí se malými výhonky a listy. Obvykle je žerou berušky. Ale co dělat, když v okolí žádné nejsou? V boji proti mšicím pomůže měsíček a máta. Vysaďte tyto rostliny kolem záhonů i kolem stromů.
Dobré je také vědět, že za znehodnocení úrody mohou někdy také hlodavci. Mezi nejzákeřnější hlodavce patří myši polní a křovinaté. Ty se živí plody, výhonky rostlin a semeny. Často jsou pro zahrádkáře noční můrou, protože jsou velmi odolné a nedají se jen tak vyplašit. Hlodavci nemají rádi rostliny s intenzivní vůní, jako je například máta, oleandr, sladký jetel.
Zdroj: https://trugreenmidsouth.com/blog/11-garden-plants-keep-bugs-away/