Vodní kámen je úhlavní nepřítel každé varné konvice. K jejímu vyčištění pomůžou odpadky z kuchyně

Špatnou údržbou přispíváme ke vzniku vodního kamene v konvici. Jeho přítomnost v nás vyvolává nepříjemný pocit, když jej spatříme na dně konvice nebo jak si vesele plave uvnitř. Poté už jen zbývá, abychom si všimnuli, že si tímto zaléváme čaj, kávu nebo další nápoje. Naštěstí není třeba zoufat. Existuje totiž domácí způsob, jak se zbavit vodního kamene!

Hodně domácností využívá filtry na vodu z kohoutku, ale kolikrát vysoký obsah vodního kamene projde. Po čase se usadí vodní kámen na dně a začne vytvářet silnou vrstvu. Tento problém můžete vyřešit:

  • slupkami od brambor,
  • kousky citronu,
  • chemickým přípravkem.
Mohlo by vás zajímat:  Proti onemocněním okurek pěstovaných na zahradě je důležité zakročit včas

Jak vzniká vodní kámen?

Vodní kámen vzniká v konvici kvůli tvrdé vodě, na kterou jsme připojeni. Čím větší tvrdost vody, tím dříve se vodní kámen objeví. Tvrdost vody je dána přítomností iontů vápníku a hořčíku. Při vaření takové vody dochází k reakci, která je přemění na uhličitany. Ty se poté usadí na dně a stěnách nádob a tvoří kámen.

Zdroj obrázku: Freepik

Prevence

Dnešní doba nabízí mnoho uhlíkových filtrů, které si pořídíme za přijatelnou cenu. Jsou daleko více efektivnější než babiččiny způsoby čištění vodního kamene přes nálevku z filtračního papíru. Uhlíkové filtry absorbují nečistoty z vody, takže se nemusíte obávat konzumace toxických látek. Uhlíkové filtry navíc zlepšují chuť, vůni i barvu vody. Vodní filtry také absorbují chlór a jeho deriváty a další organické sloučeniny.

Mohlo by vás zajímat:  Mech mezi dlažebními kostkami lze odstranit i snadněji než zdlouhavým pletím

Jak se zbavit vodního kamene

Existuje mnoho domácích i chemických metod, jak odstranit vodní kámen z konvice. Na co si posvítíme? Na brambory a jejich slupky. Jak postupovat?

Jedná se o velmi jednoduché, levné a ekologické řešení. Omyté bramborové slupky stačí vložit do konvice, zalít vodou a poté uvařit. Až se převaří voda (čím více převařená, tím lepší výsledky), tak ji vylijte a slupky vyhoďte. Jakmile naplníte konvici na maximum a převaříte ji, bude se lesknout jako nová.

Zdroj: https://treehouse.co/us/blog/descaling-a-kettle-how-to-remove-limescale-from-kettle.html