Při tréninku i lehkém cvičení potřebuje tělo dodat energii. Sestavte si jídelníček na míru

Sportujete? Pak určitě víte, co si můžete dovolit ve svém jídelníčku. Někteří ale nevědí, jak často se stravovat nebo jaké potraviny jsou vhodné, pokud jsou aktivními sportovci. V článku je zodpovězeno několik otázek, které by vám mohly pomoci se sestavením vašeho jídelníčku a také tréninku, abyste nepřepálili začátek.

Je nutné dodržovat speciální diety?

Stále více lidí poznává, že cvičení v posilovně nebo jen obyčejný běh jsou vlastně skvělý způsob, jak se udržet ve formě. To jde samozřejmě ruku v ruce se zdravým jídelníčkem, ve kterém by neměl chybět dostatek ovoce a zeleniny, bílkovin, tuků a také dobrého masa. V ideálním případě jezte 5× denně, ale je jasné, že někteří sportovci to budou mít jinak a bude jim stačit jídlo 3× denně.

Mohlo by vás zajímat:  Neomezujte cvičení v přírodě s příchodem chladného počasí. Mráz bude jen ku prospěchu

Zapomenout byste měli na suplementy a další nápoje, pokud se zdravě stravujete. Tím do těla dostáváte veškeré živiny a nepotřebujete je doplňovat prostředky, které nejsou vůbec zdravé. Mnohé trápí otázka, jestli je lepší cvičit před snídaní, nebo se nejdříve raději najíst. Je to na každém z nás, protože každý si musí zkusit, kdy se mu bude cvičit lépe.

Zdroj obrázku: Freepik

Cvičení vás musí hlavně bavit

Do cvičení byste se nikdy neměli nutit, stejně tak jako do ochutnávaní pokrmů, které opravdu jíst nechcete. Veškeré potraviny se dají nahradit jinými, důležité je nestresovat se. Pokud jste aktivním sportovcem, nezáleží na tom, jestli cvičíte ráno, nebo večer. Tělo si samo řekne, co máte dělat. Jak dlouhá by měla být pauza mezi jídlem a dalším tréninkem, je otázka, na kterou není jasná odpověď.

Mohlo by vás zajímat:  Při sportování v létě je zásadní dostatečná hydratace a ochrana před sluncem

Někteří lidé mají náročnější tréninky, během kterých si sem tam něco zobnou – kousek banánu nebo jiného ovoce. Je to v některých případech nutné, protože je hloupost, aby byl člověk několik hodin v zátěži a zároveň bez jídla. Po cvičení si můžete dát jednoduché sacharidy, bez kterých by naše tělo nefungovalo.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/in-depth/exercise/art-20045506