34 lidí bylo záměrně nakaženo covidem-19. Kontroverzní studie slibuje výrazný posun v řešení pandemie

Na počátku roku 2021 byla ve Spojeném království provedena série experimentů na lidech, kteří byli záměrně pod dohledem vědců a lékařů nakaženi nemocí covid-19. Výsledky studie by mohly přinést nové poznatky o chování viru a pomoci při boji s probíhající pandemií.

Jaké jsou cíle výzkumu

Vědci z celého světa studují vir SARS-CoV-2 z různých hledisek. Někteří zkoumají vir z genetického pohledu, jak se množí a jak se chová v laboratorních podmínkách, což pomáhá při vývoji nových léků, vakcín a terapií. Britští vědci na to šli jinak a snažili se zjistit, jak se vir SARS-CoV-2 chová v lidském těle, a popsat všechny příznaky, které se u dobrovolníků projeví.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené doplňky stravy mohou seniorům ublížit. Ne pro každého jsou ženšen nebo ginkgo biloba vhodné

Studie je označována za kontroverzní kvůli rizikům spojeným s testováním na lidech. Hlavním cílem této studie není nic menšího než pomoci při boji s probíhající pandemií.

Zdroj obrázku: Freepik

Dobrovolníci si slušně přivydělali

Celkem se této studie zúčastnilo 34 dospělých osob ve věku mezi 18–30 let. Důležitou podmínkou pro účast v experimentu bylo pevné zdraví a všichni dobrovolníci museli být lékaři pečlivě zkontrolováni. Navíc si každý musel vyhradit 2 týdny času pro pobyt v izolovaném prostředí v Royal Free Hospital v Londýně. Jako odměnu za účast v experimentu získal každý dobrovolník téměř 4600 britských liber, tedy v přepočtu 130 000 Kč.

Mohlo by vás zajímat:  Každý by se měl občas kreativně vyřádit. Umění snižuje hladinu stresu až o 75 %

Jaké výsledky studie přinesla

Polovina lidí, kteří byli vystaveni viru, se vůbec nenakazila a většina z těch, u nichž byl virus pozitivní, nevykazovala žádné příznaky. Ačkoli je obecně tvrzeno, že nemoc covid-19 má inkubační dobu 5 dní, během které dokáže nakažený infikovat další lidi, v této studii se první pozitivní výsledky testů objevovaly již po dvou dnech.

Dobrovolníci, kteří onemocněli, vykazovali symptomy podobné chřipce – bolest v krku, rýmu a kýchání. Horečka se objevila pouze výjimečně a žádný účastník netrpěl přetrvávajícím kašlem. Nejčastějším symptomem byla ztráta čichu nebo chuti. Tyto symptomy se objevily zhruba u 70 % dobrovolníků. U pěti lidí ztráta čichu a chuti přetrvávala po dobu šesti měsíců a v jednom případě po dobu devíti měsíců.

Zdroj: https://www.japantimes.co.jp/opinion/2022/05/09/commentary/world-commentary/covid-19-volunteers/