Barva moči prozradí víc, než se zdá. Při určitém zbarvení se vyplatí zamířit rovnou k lékaři

Barva moči nám může říct hodně o našem zdraví. Možná na to vůbec nemyslíte, ale změny v její barvě a odstínu by vás měly zarazit. Některé jsou velmi běžné a stačí, když budete více pít, ale jiné mohou mít vážné důvody. Tělo vám tímto způsobem říká, že něco není v pořádku a měli byste zajít k lékaři a nechat se vyšetřit. Co je normální a co ne? Čeho se nemusíte obávat a kdy navštívit lékaře?

Běžné zabarvení

Světle žlutá je důkazem dobrého zdraví. Pokud je velmi světlá, znamená to, že jste velmi dobře hydratovaní. Tmavě žlutá barva může naznačovat nadbytek vitamínu B v těle. Zároveň ale může být důvodem jednoduše to, že málo pijete. Jedná se o jednoznačný a velmi rychlý indikátor dehydratace, které vám vaše tělo dává. Tyto odstíny žluté jsou naprosto v pořádku a nemusí si dělat starosti. Stačí, když doplníte tekutiny, a bude vše v pořádku.

Mohlo by vás zajímat:  Ďábelská mast zbaví namožené tělo bolesti i zánětu. Uleví rychle a spolehlivě
Zdroj obrázku: Freepik

Netradiční barvy moči

Oranžová moč naznačuje onemocnění jater a problémy se slinivkou. Moč ale může mít tuto barvu také v důsledku jídla, které jste konzumovali. Pokud jíte ostružiny, rebarboru nebo užíváte léky s barvivem, můžete se s oranžovým zbarvením setkat. Červená nebo růžová moč se objeví po konzumaci červených potravin, užívání laxativ a některých léků. Někdy ovšem naznačuje také nedostatek železa. Krev v moči může znamenat nemocný močový měchýř nebo ledviny či rakovinu močového měchýře.

Nazelenalá moč je většinou důsledkem infekce nebo zánětu prostaty. Kromě barvy byste si měli všímat i aroma. Silně zapáchající čpavek je příznakem infekce močových cest, zatímco sladká vůně může naznačovat potíže s cukrovkou. U diagnostikovaných diabetiků znamená nedostatečnou kontrolu krevního cukru, kterou byste měli napravit. Obecně se sladká vůně moči, ale také dechu považuje za první příznak cukrovky. V takovém případě i dalších byste měli navštívit lékaře, nechat se vyšetřit a jít na krevní testy.

Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/what-urine-color-means/