Kvůli zápachu z úst se nemusíte zavírat doma. Pomohou běžné věci a také správně provedené hygiena
Nepříjemný zápach z úst, zvaný také halitóza, dokáže pěkně zkomplikovat život. Jak se s ním vypořádat, když běžné čištění zubů nefunguje? Zápach vzniká nejen při nedostatečné ústní hygieně, ale také při zánětech nebo vlivem zubního kazu. Žvýkačky jsou jen dočasné řešení, navíc většina z nich obsahuje cukr nebo umělá sladidla. Jak si pomoci jinak?
Důležitá je správná hygiena
V první řadě je třeba odstranit příčinu. Samozřejmostí by mělo být čištění zubů dvakrát denně, používání mezizubních kartáčků nebo zubní nitě. Klasický zubní kartáček se totiž nedostane do všech prostorů, kde se může hromadit plak. Po čištění zubů si vyčistěte také jazyk speciální škrabkou. Odkládat byste neměli ani pravidelnou návštěvu u stomatologa, případně se svěřit do rukou dentálního hygienisty.
Důvodem zápachu z úst může být i přílišné sucho. Toho si můžeme všimnout zejména po ránu, jelikož v noci se produkce slin snižuje až o 90 %, což nahrává množení bakterií, které rozkládají zbytky jídla. Pokud vás sucho v ústech trápí i přes den, soustřeďte se na dostatečný příjem tekutin, omezte alkohol a kouření. Pravidelně si vyplachujte ústa a místo kávy si raději uvařte čaj.
Tyto potraviny vám pomohou
Existují také potraviny, které pomáhají zápach z úst snižovat. Patří mezi ně mrkev, celer nebo jakékoliv ovoce s vitamínem C, tedy potraviny podporující slinění. I jogurty dokáží redukovat nežádoucí bakterie. Obecně se doporučuje dbát na správnou životosprávu s omezeným příjmem cukrů.
Pokud potřebujete okamžitou, ale dočasnou úlevu, například před důležitým setkáním, sáhněte po zinkových tabletách. Neutralizují totiž sloučeniny síry a dech osvěží až na několik hodin. Místo žvýkaček si do úst vložte lístek máty nebo eukalyptu. Žvýkat můžete i hřebíček, čerstvou petrželku, kopr, bazalku nebo fenyklová semínka, která rovněž dočasně pomáhají od nepříjemného zápachu.
Zdroj: https://www.webmd.com/oral-health/features/get-rid-bad-breath