Hudba dokáže vyvolat i dávno zapomenuté vzpomínky. Pro mozek je důležitým lékem

Určitě nám dáte za pravdu, že mezi hudbou a naší pamětí je pevný vztah. Hudba v nás vyvolává emoce a ty dále přinášejí vzpomínky. Pokud si pustíme hudbu z nějaké dávné doby, pak se může častokrát stát, že se vrátíme do okamžiku, který s ní máme spjatý.

Paměť se dělí na dva typy

Dlouhodobou paměť můžeme rozdělit na dva typy. Tím prvním je implicitní paměť a tím druhým paměť explicitní. Explicitní je ta, která dokáže záměrně a vědomě vzpomínat na minulost. Například věci, které jsme se učili ve škole, nebo naše zkušenosti a zážitky. Ta implicitní zase funguje trochu jinak. Jedná se totiž o nevědomé a automatické vzpomínky, které se nám vybaví, pokud jsme vystaveni nějakému známému vjemu. Například hudbě.

Mohlo by vás zajímat:  Poslední cigárko a dost! Konec s kouřením spustí v těle lavinu pozitivních změn

Budování implicitní paměti probíhá nejsilněji do třiceti let

Svou implicitní paměť můžeme za život budovat například poslechem hudby. Dokonce si takto můžeme vytvořit i preference, Postačí, když budeme tyto nahrávky přehrávat na pozadí opakovaně. Spousta událostí a emocí se propojuje v našem mozku za pomoci písní, obzvláště když se nám stane nějaká velmi emotivní věc. Nejčastěji takto vyvolané vzpomínky pocházejí z období, kdy nám bylo od deseti do třiceti let.

Zdroj obrázku: Freepik

Hudba dokáže bojovat i s Alzeheimerem

Je dokázáno, že hudba je jedním z mála způsobů, který dokáže proniknout do mozku zasaženého Alzheimerovou chorobou. Lidé, kteří jsou takto nemocní, dle všeho mohou získávat přístup zpět ke svým starým vzpomínkám za pomoci hudby, která jim připomene danou situaci. A to i navzdory tomu, že takto nemocní lidé čelí hluboké ztrátě paměti. Navíc je opravdu zajímavé, že takto vyvolané vzpomínky jsou v naprosté většině pozitivní.

Mohlo by vás zajímat:  Číst z ruky jde i bez věšteckých schopností. Některé příznaky pomohou rozpoznat skrytou nemoc

Shrnutím si můžeme jednoduše říct, že pomocí hudby se nám mohou vybavit vzpomínky, o kterých už dávno nevíme, a to platí jak u nemocných, tak i u zdravých lidí. Ne nadarmo se říká, že hudba je lék.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alzheimers-disease/expert-answers/music-and-alzheimers/faq-20058173