Podle čeho vybírat vánoční stromek?

Za chvíli tu máme Vánoce, a ještě nejste rozhodnuti, jestli si koupíte živý nebo umělý vánoční stromek? V tomto rozhodování vám nepomůžeme, ale v článku se dozvíte, na co se máte při koupi stromku zaměřit a jak se o živý starat, aby vám vydržel opravdu celé svátky.

Je umělý stromek opravdu takový výhra?

Umělý stromek je oblíbený hlavně u lidí, kteří jsou sami nebo už mají odrostlé děti. Nemusí se každý rok zdobit, protože ho můžete i s ozdobami hodit na půdu a příští rok na Vánoce ho vytáhnout. Jedná se o jednorázovou investici. Bohužel ale umělý strom nebude nikdy vonět jako živý, navíc se většina z nich vyrábí z ropy nebo plastu a při jeho spalování se tak do vzduchu dostávají různé škodlivé látky, které nejsou vhodné pro naše zdraví.

Mohlo by vás zajímat:  Domov v pánském stylu: minimalismus, kontrast i praktičnost

V případě živého stromku sice máte jistotu, že máte doma kousek přírody, musíte ale myslet na to, že je potřeba se o stromek starat, aby vám vydržel po celé vánoční svátky. Kvalitní a přírodní stromek by měl mít certifikát, kde bude jasně napsané, odkud pochází. Po několika měsících se takový stromek sám rozloží. Moderní jsou v poslední době také stromky v květináčích, které si můžete poté zasadit na zahradě a příští rok je znovu použít jako vánoční.

Mohlo by vás zajímat:  Mulčování je vhodné volit podle typu rostlin

Jak docílit toho, aby stromeček v obývacím pokoji vydržel?

Ještě, než vánoční stromek postavíte do obýváku, dejte ho na několik dní na balkon, aby si přivyknul na vyšší teploty. Poté, co ho postavíte do obýváku, nesmíte v něm topit na více než 20 stupňů. Jinak budou stromku opadávat jehličky a moc dlouho si ho neužijete. Nedávejte ho do blízkosti kamen ani radiátoru, suchý vzduch mu nedělá dobře.

Nejdříve stromek postavte do kbelíku s teplou vodou, až bude ve stojánku, zalévejte ho pouze vlažnou vodou, nikoliv studenou. Stejně tak postupujete i v případě stromku v květináči. Na stromeček se pak hodí osvětlení s LED diodami, které nevydávají tolik tepla, což by zase mohlo zapříčinit časté padání jehličí.

Zdroj: https://www.bhg.com/christmas/trees/christmas-tree-tips/