Aspirin podpoří pěstovanou zeleninu v růstu a zvýší její odolnost

Rok za rokem se po celém světě vyrobí miliardy tabletek aspirinu. Tento lék, který seženeme v každé lékárně, je známý pro svou schopnost zmírnit bolesti hlavy, snížit horečku a potlačit zánět. Málokdo si ale uvědomuje, že prospěch z užívání aspirinu nemají pouze lidé. Existuje jedna látka obsažená v aspirinu, která může také podpořit růst rostlin. Co kdybychom vám řekli, že můžete využít léčivé účinky aspirinu i ve své vlastní zahradě?

Účinky kyseliny salicylové na rostliny

Kyselina salicylová, léčivá látka obsažená v aspirinu, má pozitivní účinky na rostliny. Zvyšuje jejich toleranci vůči vysokým teplotám, posiluje imunitní odpověď a zlepšuje růstové parametry a výnos. Při aplikaci kyseliny salicylové jako postřiku nebo zalévání se zvyšuje odolnost rostlin vůči houbám a infekcím. Rostliny jako rajčata, okurky, réva a jabloně mohou nejvíce profitovat z tohoto přírodního prvku, který posiluje jejich zdraví a imunitní systém. Využití léčivých účinků aspirinu v zahradě je zajímavou alternativou k tradičním postupům pro podporu zdravého růstu rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Při sekání trávníku hraje zásadní roli denní doba
Zdroj obrázku: Freepik

Na které rostliny se dá roztok použít?

Aspirin může být užitečným pomocníkem v domácí zahradě. Pomáhá chránit rostliny před plísňovými infekcemi, zejména u rajčat, okurek, brambor, paprik, hrušek, jabloní a třešní. Aplikace rozpuštěných tablet aspirinu může posílit imunitní systém rostlin a zlepšit jejich růst a výnos. Je však třeba dbát opatrnosti, protože přidání kyseliny salicylové (obsažené v aspirinu) při zálivce může negativně ovlivnit ředkvičky, které ji již samy produkují ve větším množství. Aspirin lze také využít pro prodloužení trvanlivosti řezaných květin.

Mohlo by vás zajímat:  Úspora vody uleví přírodě i peněžence. Malé změny může zavést každý

Způsoby aplikace a omezení

Aspirin lze v zahradě použít různými způsoby. Postřik se provádí rozpuštěním 1 tablety aspirinu (500 mg) v 1 litru vody, zalévání se provádí s poměrem 1 tableta na 4–5 litrů vody a tabletu lze také umístit přímo do země. Je však důležité dodržovat omezení a správné dávkování. Postřik by měl být aplikován maximálně jednou za 2–3 měsíce, zalévání jednou za 30 dní a při umístění tablet do země je třeba dbát na vhodnou vzdálenost od rostlin. Je také důležité si uvědomit, že kyselina salicylová obsažená v aspirinu může snížit pH půdy a některé rostliny mohou být citlivé na tuto změnu. Použití aspirinu v zahradě může přinést výhody pro růst rostlin, ale je důležité být obezřetný a dodržovat správné postupy aplikace.

Zdroj: https://www.epicgardening.com/aspirin-for-plants/