Čím je hořčík důležitý a kdo ho má nedostatek?

Trápí vás svalové křeče, nervozita a nespavost? Na vině může být nedostatek hořčíku. Hořčík stabilizuje nervový systém, podílí se na přeměně sacharidů, bílkovin a tuků, čímž zajišťuje zásobování tkání a buněk těla energií, a snižuje také jejich hyperaktivitu. Proto má na náš organismus uklidňující vliv. Hořčík také zlepšuje paměť a koncentraci.

Hořčík snižuje riziko infarktu

Hořčík je zodpovědný za bezproblémové fungování kardiovaskulárního systému. Ukazuje se, že obyvatelé oblastí s tvrdou vodou, která hořčíku obsahuje více, mají nižší riziko infarktu. Vědci odhadují, že pokud by takovou vodu pili všichni, počet úmrtí na infarkt by se snížil až o 19 %. Lidem po prodělaném infarktu se hořčík podává nitrožilně, aby se zabránilo vzniku krevních sraženin a nebezpečné arytmie.

Pokud má tělo nedostatek hořčíku, může dojít ke stažení stěn cév a tím ke zvýšení krevního tlaku. Lidem s hypertenzí se proto doporučuje zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na tento prvek. Hořčík v kombinaci s vápníkem a vitamínem D buduje kosti a zuby a zabraňuje osteoporóze. Funguje to ale pouze v případě, že přijímáte dvakrát víc než vápníku. Nerovnováha naopak oslabuje působení obou prvků.

Mohlo by vás zajímat:  Výborný lék na kocovinu i vysoký tlak: lák z okurek prospívá zdraví po celý rok

Kdo může trpět nedostatkem hořčíku?

Hořčík zlepšuje trávení a zabraňuje tvorbě ledvinových kamenů. Chrání tělo před toxickými prvky, které se nachází v zelenině a ovoci ze znečištěných oblastí. U zdravých lidí, kteří se stravují zdravě, je nedostatek hořčíku zjištěn jen zřídka. Existují ale určité faktory a chronické stavy, které mohou jeho vstřebávání ztěžovat.

Jedná se především o nadměrnou konzumaci alkoholu a časté průjmy. Nedostatkem jsou ohrožení lidé trpící cukrovkou, malabsorpčním syndromem a dehydratací. Dále jsou do ohrožené skupiny řazení lidé vykonávající těžkou fyzickou práci nebo naopak práci náročnou na přemýšlení, lidé zatížení stresem a lidé, kteří často drží redukční diety. Ženy jsou nejvíce ohrožené v období těhotenství, během kojení a v menopauze.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/magnesium-deficiency-symptoms