Oblíbená metoda čištění uší může poškodit sluch. Lékaři doporučují jasný postup
Žlutá lepkavá hmota, která se hromadí v uchu nebo teče z ušního kanálu, není nic estetického, takže není překvapující, že se jí chceme rychle a efektivně zbavit. Většina lidí sáhne po kosmetické tyčince a začne čistit. I když uši čistíte pravidelně, jednoho dne zjistíte, že slyšíte hůře, nebo máte pocit, že se vám něco zaseklo v uších. Uši si musíte čistit bezpečně.
Důležitý úkol
Ušní maz hraje v uchu důležitou roli, zabraňuje růstu bakterií a odstraňuje z ušního kanálku nečistoty, prach a malé předměty. Uši mají přirozený samočisticí mechanismus. Tyčinky mohou poškodit ušní bubínky, zvýšit úroveň vylučovaného mazu a vést k vytvoření zátky v ušním kanálku.
Vědecký výzkum ukázal, že čištění tyčinkou nefunguje, ale vede k ucpávání ušních kanálků. Rozpuštění ušního vosku speciálními přípravky je bezpečný způsob, jak se zbavit zátek. Nejlepší je nechat si propláchnout uši specialistou na ORL.
Ušní zátka a poškození sluchu
Tyčinky, které se dnes běžně používají k čištění uší, původně sloužily k čištění dětského pupku, dásní a ušních boltců. Otorhinolaryngové už léta varují před škodlivostí této metody čištění sluchového orgánu. Tyčinky mají nejen opačný účinek, ale mohou být hrozbou pro uši.
Cítíme-li ucpané ucho, můžeme sáhnout po přípravcích, které jsou k dispozici v lékárně a rozpouštějí ušní maz. Stačí nakapat několik kapek do ušního kanálku nebo použít rozprašovač (v závislosti na typu přípravku) a chvíli počkat. Po nějaké době samotný ušní maz vyteče z kanálku, poté by se měl otřít kouskem čisté látky. Pokud se navzdory použití této metody z ucha za několik dní nedostane žádná žlutá látka a máte dojem ucpaného ucha, okamžitě se poraďte s lékařem.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-clean-your-ears