Díky pravidelnému sestřihu budou hortenzie bezkonkurenční. Důležité je nepromeškat správný okamžik

Hortenzie není nijak zvlášť náročný keř, což je důvod, proč se mnoho zahradníků rozhodne koupit právě tuto rostlinu. Je však třeba připomenout několik ošetření, díky nimž rostlina potěší naše oko svěžími květy. Základem je správné prořezávání rostliny ve správný okamžik. Tady je rada, kdy je nejlepší to udělat.

Hortenzie a její plusy

Hortenzie zahradní je keř ceněný především pro své velké květenství, které lze obdivovat po celé léto až do podzimu. Rostlina může být vysazena v kompozici s ostatními zahradními rostlinami nebo samostatně. Klíčem k zajištění hojného kvetení je správné prořezávání.

Mohlo by vás zajímat:  Proti hrabošům v zahradě lze bojovat plašiči i fyzickými bariérami

Kdy prořezávat hortenzie?

Na začátku stojí za to vzít v úvahu skutečnost, že některé hortenzie vyžadují prořezávání, zatímco jiné ne. Pokud se zabýváme těmi rostlinami, které bychom měli prořezat, je nejlepší to udělat brzy na jaře – od poloviny března do poloviny dubna. Řezání květenství na podzim nepřinese dobré výsledky. Chrání výhonky před drsnými povětrnostními podmínkami a jejich ořez nese riziko poškození výhonků mrazem. V zimním období nezapomeňte zakrýt keř, který roste v zahradě, během silných mrazů textilií.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí lék na kocovinu má každý doma. Během chvíle budeme znovu fungovat
Zdroj obrázku: Freepik

Jak prořezat hortenzie?

Kyticová hortenzie by neměla způsobovat žádné zvláštní problémy. Brzy na jaře by měla být zkrácena. Každý výhonek se ořeže o 2/3 své délky. Podobná léčba bude stimulovat rostlinu k produkci nových výhonků, díky čemuž potěší naše oko po celé nadcházející léto. Mezitím také stojí za to pravidelně odstraňovat nemocné, zlomené a mrtvé výhonky.

Jak prořezat stromové hortenzie?

Stromové hortenzie vyžadují pevné řezání, které by mělo být prováděno na jaře. Mladší rostliny by měly být řezány o něco méně, asi o 1/2 jejich délky. Keře, které rostou v naší zahradě po dlouhou dobu, by měly být rozhodně ořezány a výhonky by měly být ponechány ve výšce asi 15 cm.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/plants/how-to-prune-a-hydrangea-in-spring/