4 týdny bez alkoholu můžou zanechat trvalé následky. Zlepší se spánek, soustředění i nálada

Češi pijí čím dál tím více, v posledních třech letech dokonce trhají rekordy. Podle statistik Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) na jednoho Čecha připadá neskutečných 14,4 litru čistého alkoholu, a zatímco v západních zemích spotřeba klesá, v tuzemsku naopak stoupá. Množství vypitého alkoholu je výrazně nad průměrem ostatních zemí, což má neblahý vliv na zdraví obyvatelstva a dopadá na společnost jako celek. Proč je vhodné alkohol omezit? Vyzkoušet si může každý čtyři týdny bez alkoholu!

Tuzemská tradice popíjení

Alkohol je vlastně součástí české kultury. Jít na pivko nebo dát si skleničku je v Česku zcela běžné a nikdo se nad takovými výzvami vůbec nepozastavuje. Pití alkoholu při většině společenských událostí včetně dětských oslav je společensky přijatelné a tento druh nápojů nechybí při narozeninách, na setkáních s přáteli ani při dalších příležitostech. Občasná konzumace neblahý vliv nemívá, byť alkohol škodí podle odborníků v každé míře, pravidelné pití je ale rizikové. Z toho důvodu se doporučuje měsíční abstinence, která pomáhá zlepšit fyzický i duševní stav.

Mohlo by vás zajímat:  Zdravý odpočinek je nejlepší recept, jak se z dnešního světa nezbláznit. Spánek není všechno
Zdroj obrázku: Freepik

Ve Velké Británii suchý leden, u nás únor

Závislost na alkoholu a poukázání na jeho neblahý vliv byly důvodem pro akci, která se konala ve Velké Británii v lednu 2014. Suchého ledna se zúčastnilo asi 17 tisíc lidí, od té doby se akce několikrát opakovala, protože mohli lidé na sobě pozorovat změny, které čtyřtýdenní abstinence přináší. Obdobou této akce je tuzemský suchý únor, kdy se lidé snaží vyhýbat pití alkoholických nápojů během druhého měsíce v roce. Podle expertů už pouhý měsíc abstinence má jasný a trvalý vliv na zdraví, navíc toto omezení může u některých lidí vést ke snížení spotřeby alkoholu i v dalších měsících.

Mohlo by vás zajímat:  Úspora vody uleví přírodě i peněžence. Malé změny může zavést každý

Kila dole a více energie

Jaké jsou prvotní přínosy čtyřtýdenní abstinence? Mezi hlavní patří absence kocoviny a dnů bez energie a s bolestmi hlavy a žaludku. Bez propitých večerů mají účastníci více energie na jiné aktivity, podle závěrů vědců většina pociťovala zvýšení celkové pohody a zlepšení komunikace s ostatními. Lidé, kteří se zapojili do výzvy, plnili lépe svěřené úkoly a dokončovali je včas. U takřka 60 procent účastníků došlo ke snížení hmotnosti a zlepšila se jim chuť k jídlu. Méně alkoholu přineslo zlepšení nálady a usnadnilo rozhodování, navíc se zúčastněným začalo lépe spát.

Zdroj: https://www.wired.com/story/does-dry-january-really-make-people-healthier/