Nosní kapky jako první pomoc při rýmě můžou zklamat. Ne všechny druhy skutečně pomůžou

Nosní kapky mohou být první pomocí při chřipce nebo nachlazení. Rýma je velmi otravná, stejně jako ucpaný nos. Nosní kapky mohou pomoci pouze při správném dávkování, musíte ale také vědět, jaké jsou pro vás vhodné. Mimo nich můžete vyzkoušet také inhalaci například bylinek, které si doma vypěstujete.

Jaké nosní kapky by neměly chybět ve vaší lékárničce?

Nosní kapky jsou velmi oblíbený lék, který můžete nosit v tašce nebo kabelce a bude tak kdykoliv při ruce. Přináší rychlou úlevu od bolavého a ucpaného nosu, ale pomoci může i při alergii. Proto je nutné dávat pozor, jaké kapky si vlastně kupujete, protože díky rozdílným látkám nemusí správně fungovat na onemocnění, kterým zrovna procházíte.

Mohlo by vás zajímat:  Ovoce a zelenina nemusí zdraví vůbec prospět. Nebezpečné pesticidy nadělají v těle paseku

Jaké nosní kapky si vybrat? Používají se většinou jako doplněk, aby vám ulevily. Nedokážou odhalit zdroj rýmy ani nachlazení, proto jsou dostupné kapky, kterých je několik druhů a jsou určené na různé nemoci nebo jiné problémy. Některé kapky si můžete koupit bez předpisu, ty kvalitnější a účinnější ale bez předpisu nedostanete. Nosní kapky si ale nemusíte kupovat, v mnoha případech pomůže i obyčejná mořská sůl, která zvlhčí nosní dutiny.

Zdroj obrázku: Freepik

Co vlastně od nosních kapek vyžadujete?

Nosní kapky jsou velkým pomocníkem zejména v případě, že máte ucpané nosní dutiny. Zmírní také otoky v nose a omezí tvorbu sekretu. Pokud patříte mezi osoby, které trpí na suchou nosní dutinu, stačí vám mořská voda v kapkách nebo ve spreji. Některé nosní kapky jsou přímo určené pro alergiky. O jejich koupi se ale raději poraďte s lékařem.

Mohlo by vás zajímat:  Zdraví očí zajistí správná strava. Omega-3 kyseliny a vitamín E je třeba doplňovat pravidelně

Pokud budete nosní kapky nesprávně používat, mohou se k tomu přidat ještě další zdravotní komplikace, mezi které patří například podráždění sliznice nebo krvácení z nosu, bolesti, závratě, nevolnosti nebo zvracení. Výjimkou není ani nespavost, jejíž původ budete hledat velmi dlouho, pokud jste jinak zdravotně v pořádku.

Proto dbejte na to, abyste nosní kapky užívali dle návodu. Nepřehánějte to s množstvím, raději inhalujte nebo si poraďte jinými způsoby. Kromě účinných látek obsahují nosní kapky také spoustu chemie, která není pro lidské tělo zdravá. Nosní kapky byste nikdy neměli užívat déle než čtyři dny.

Zdroj: https://www.aaoallergy.org/you-want-me-to-spray-what-up-my-nose-%EF%BB%BF/, https://www.nhs.uk/medicines/fluticasone-nasal-spray-and-drops/, https://www.webmd.com/allergies/features/nasal-spray-are-you-overdoing-it