Zahradní nábytek je třeba přes zimu dobře uskladnit. Jinak se s ním můžeme rozloučit

Jestli nechcete, aby na ratanový nebo proutěný zahradní nábytek sněžilo nebo se na něm objevila plíseň, je nutné mu zajistit přístřeší, kde přečká zimu. Způsob uložení ale vždy přizpůsobte tomu, z čeho je nábytek vyroben. Jen díky tomu ho budete moci na jaře znovu vytáhnout nepoškozený. A jak takový nábytek skladovat?

Dřevěný nábytek otřete a osušte a nedávejte ho do suché místnosti

Jestli je váš zahradní nábytek dřevěný, je potřeba ho ještě před uložením otřít vlhkým hadříkem a vysušit. Dřevo nikdy nedávejte do teplé místnosti, protože by mohlo vyschnout. Uložte ho na vzdušné a chladné místo – vhodná je například garáž. Exotické dřevo může zůstat na terase nebo pod přístřeškem. Obsahuje totiž látky, které ho ochrání před změnami teplot a vlhkostí.

Proutěný nábytek je také nutné uložit na chladné a stinné místo. Očistit ho můžete slanou vodou, ale můžete použít také ocet. Do něj namočte hadřík a otřete nábytek. I ratanový nábytek uložte na chladné místo. Žádný nábytek ale nezakrývejte fólií, protože by se mohl zapařit a na jaře byste místo nábytku našli jen plíseň a další bakterie, které se budou rychle šířit.

Mohlo by vás zajímat:  Vybrat tu nejlepší postel pro dva může být oříšek. Několik parametrů pomůže najít ideální kompromis
Zdroj obrázku: Freepik

Co udělat s plastovým nebo hliníkovým nábytkem?

Hliníkový, ocelový nebo litinový nábytek může klidně zůstat venku, protože je odolný vůči nízkým teplotám. Tento nábytek můžete zakrýt fólií, aby se neobjevila rez a nábytek se neušpinil. Ochráníte tak i nohy nábytku nebo jeho rámy. Nezapomeňte naolejovat panty a další namáhaná místa.

Plastový nábytek je velmi nenáročný na údržbu. Nevadí mu žádné podmínky, i když jsou nepříznivé. Vydrží déšť i sníh a můžete ho tedy nechat venku. Dávejte si ale pozor, aby nepanovaly velmi nízké teploty, protože ty by mohly nábytek zničit – plast zkřehne a po usednutí by se například židle mohla zlomit. Jinak ale plastový nábytek může zůstat na terase nebo zahradě celou zimu.

Zdroj: https://www.safestore.co.uk/blog/2019/10/how-to-store-your-garden-furniture-for-winter/