Nevinná škytavka může znamenat i vážné onemocnění. Výjimkou není ani rakovina

Škytavka se nepovažuje za rušivý symptom, obvykle se spojuje s tím, že jsme se rychle najedli. Mezitím by pro nás však měla být škytavka alarmujícím příznakem, a to hlavně ta chronická. Může to být totiž příznak gastroezofageálního refluxního onemocnění, střevní obstrukce, nebo dokonce diabetu.

Známé a neznámé příčiny

Nejčastější příčiny krátkodobých škytavek jsou přejídání, spěch, jedení pikantních jídel, náhlá změna teploty konzumovaného jídla, konzumace sycených nápojů, nadužívání alkoholu, náhlý stres, úzkost, vzrušení a kouření. Lidé s opakujícími se škytavkami si nejčastěji stěžují na gastroezofageální refluxní chorobu.

Mohlo by vás zajímat:  Kurkuma nesmí chybět v žádné kuchyni. Poznejte její účinky na zdraví i bystrou mysl

Avšak škytavka může vzniknout i peptickou vředovou chorobou, pankreatitidou, bronchiálním astmatem, faryngitidou, bronchitidou, hyperglykémií. Škytavku může způsobit i nedostatek draslíku, vápníku nebo sodíku v těle. Velmi často se škytavka objevuje u těhotných žen. Dokonce některé léky mohou způsobit vznik škytavky, jako například benzodiazepiny, chemoterapeutika nebo opioidy.

Zdroj obrázku: Freepik

Příznak rakoviny

Zřídka se to uvádí, ale přetrvávající škytavky mohou být také příznakem rakoviny. Je pravda, že patří k vzácnějším signálům rakoviny, ale i k těm nejčastěji podceňovaným. Rakovina, která může způsobit škytavku, zahrnuje především rakovinu jícnu, rakovinu slinivky břišní, rakovinu žaludku, nádory mozku a mediastinální nádory. Jak jsme již zmínili, škytavky mohou být způsobeny některými léky používanými k léčbě rakoviny.

Mohlo by vás zajímat:  Bezlepková dieta je víc než moderní trend. V některých případech je doslova nutností

Přetrvávající škytavky spolu se ztrátou hmotnosti a potížemi s polykáním mohou naznačovat rakovinu jícnu. Ve studii, do které bylo zapojeno 99 pacientů s rakovinou jícnu, 27 % dotázaných uvedlo, že zažili přetrvávající škytání. Pouze 6 procent pacientů kvůli přetrvávajícím škytavkám přišlo k lékaři. Dalších 9 procent považovalo škytavku za dominantní příznak nemoci.

Zdroj: https://www.news-medical.net/health/Hiccups-and-Cancer.aspx