Nechat zahradu svému osudu se nevyplácí. Na jaře vám zbydou oči pro pláč
Tyto dny jsou poslední, kdy můžete připravit svou zahradu na přezimování. Na zahradě je stále hodně práce, zahrádkáři vědí o tom své. Musíte ochránit stromy, keře, trávník, a dokonce i květináčové rostliny před mrazem. Co dělat v zahradě v této době? Jaká práce na pozemku je naprosto nezbytná a proč?
Jak pečovat o stromy na počátku zimy
V tomto období jsou dny již mrazivé a krátké. Toto je poslední chvíle na ochranu před zimou těch rostlin, které zůstávají v zemi a špatně tolerují chlad, ale také těch, které zdobí naše balkony nebo terasy. Toto je doba, kdy je dokonce možné zasadit několik druhů zeleniny. Můžeme mimo jiné zasít mrkev, petržel, kopr a špenát do země. Z květů jsou to fialky, chrpy, pomněnky.
Rostliny zimující v zemi by měly být řádně chráněny před mrazy. Kmeny ovocných stromů mohou být chráněny před mrazem slámou, agrotextilií, ale i například jutovými pytli. Ovocné stromy potřebují pokrytí, jde zejména o mladé stromy, které jsou velmi citlivé na mráz, například broskve nebo meruňky. K tomu můžeme použít slámu, ale i hotové ochranné kapsy z agrotextilie.
Jak pečovat o půdu? A jak hnojit?
Potřebné práce v tomto období jsou spojeny i s péčí o půdu. Já dobré si zjistit něco o stavu pH vaší půdy, než se pustíte do práce. Můžeme to provést sami pomocí speciálního půdního acidometru. Získaný výsledek vám umožňuje určit, zda je potřeba okyselování půdy, nebo zda je příliš málo kyselá. Většina rostlin roste nejlépe v zemi s mírně kyselou nebo neutrální reakcí (pH 6,0–7,0).
Pokud je pH příliš nízké, musíte použít vápnění. Vápenité hnojivo rovnoměrně rozložíme na povrch země a smícháme ho s horní vrstvou. Na druhou stranu příliš vysoké pH vyžaduje vykopání země a aplikaci okyselujícího hnojiva nebo kyselé rašeliny. Hnojení půdy v tomto období je stále možné. S kompostem bychom měli hnojit zejména místa, kde se pěstuje zelenina.
Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/yard/garden-care/how-to-protect-plants-from-frost/