Muži v přechodu: pánská menopauza není výmysl, komplikuje jim život stejně jako ženám

Kolísání nálady, snížené libido a změny fyzického vzhledu u mužů starších 50 let jsou důsledkem andropauzy, což je jev, který se u žen nazývá menopauza. Příznaky u mužů a u žen jsou mírně rozdílné, ale měly by se brát stejně vážně.

Příznaky andropauzy

Změny týkající se mužského vzhledu se zpočátku objevují ve vnějším vzezření. Svalová hmota se snižuje, tělesná hmotnost se zvyšuje, zvyšuje se ukládání tuku, zejména v oblasti břicha. Muž si může všimnout sníženého růstu vlasů, pokožka se stává tenčí a ochablejší. Když hormony klesají, přichází únava, slabost, pokles chuti k jídlu, návaly horka a nadměrné pocení.

Mohlo by vás zajímat:  Snížená chuť na sex může mít nečekaný důvod. Některé léky zmrazí libido na nulu

Na začátku andropauzy se může objevit zvýšení krevního tlaku a epizodické bušení srdce. Během tohoto období se vyskytuje často hypertrofie prostaty a mohou se objevit problémy s močením. V důsledku snížení hladiny testosteronu během andropauzy může muž cítit výrazné snížení libida. Zájem o sex klesá a problémy s erekcí se mohou vyskytovat velmi často.

Zdroj obrázku: Freepik

Výkyvy nálad

Zhoršenou náladu pociťují nejen ženy v menopauze. Muži, u kterých se vyvinou hormonální změny, jsou podráždění a nervózní. Může se vyskytnout typické chování neurózy, neodůvodněná úzkost a deprese. Muži si během andropauzy stěžují na zvyšující se problémy s koncentrací a krátkodobou pamětí. Velmi častým příznakem je nadměrná ztráta vlasů.

Mohlo by vás zajímat:  Jarní alergie pod kontrolou: jejich příznaky lze zmírnit na minimum

Muži, kteří mají tyto příznaky, mohou mít nárok na hormonální léčbu pomocí intramuskulárního, subkutánního nebo perorálního testosteronu. K zahájení léčby musí mít člověk příznaky hypogonadismu, které naznačují andropauzu. Jedná se o příznaky jako erektilní dysfunkci, metabolický syndrom, osteoporózu, chronickou únavu, cukrovku typu 2, sníženou koncentraci a deprese.

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/male-menopause/