Nájem poskytuje větší flexibilitu, hypotéka investici do vlastního bydlení

Rozhodnutí o bydlení může být jedním z nejdůležitějších v životě. Když přichází čas na otázku, zda si vybrat nájem, či hypotéku, každá možnost nese své vlastní výhody a nevýhody. Každý člověk na to má jiný názor a hodně záleží na tom, v jaké situaci se nacházíme se svými financemi. Pravdou je, že vlastní domov nás v současnosti může vyjít levněji než nájem, protože ceny nájmů jsou velmi vysoké.

Flexibilita nájmu

Nájem nabízí flexibilitu, kterou hypotéka nemusí poskytovat. Nájemníci mají možnost snadněji měnit své bydlení v závislosti na změnách v životní situaci. Přestěhování do nového města kvůli práci nebo změna rodinných potřeb jsou snadnější s nájemní smlouvou. Jestli chcete více cestovat a nechcete se upínat na jedno místo, nájem pro vás bude jistě mnohem lepší volbou.

Mohlo by vás zajímat:  Netradiční využití tablety do myčky. Šup s ní třeba do dřezu

Investice do vlastnictví

Hypotéka může být vnímána jako investice do vlastnictví. Placení hypotečních splátek znamená postupné budování majetku. Po splacení hypotéky máte vlastní nemovitost, což může být dlouhodobý finanční přínos. Nakonec můžete svůj byt pronajímat a přestěhovat se do jiného (většího) bytu nebo domu. V takovém případě vám původní investice bude navíc vydělávat peníze.

Closeup Real Estate Agent Giving Couple Keys Their New Home
Zdroj obrázku: Freepik

Riziko cen nemovitostí

S hypotékou však přichází riziko spojené s cenami nemovitostí. Trh s nemovitostmi může být nestabilní a cena domu může klesnout. To může mít vliv na hodnotu vaší investice a přinést finanční ztrátu. Obecně nemovitosti příliš hodnotu neztrácí a pomocí rekonstrukce nebo zateplení ji můžete zvednout. Anebo jednoduše počkat, až se změní situace na trhu.

Mohlo by vás zajímat:  Na vytápění pomohou ušetřit i malé změny interiéru. Vychytávky za pár korun zvládne každý

Finanční jistota vs. různorodost

Nájemníci si mohou užívat finanční jistotu, protože nejsou zatíženi vlastnickými povinnostmi, jako jsou opravy nebo daně. Na druhou stranu majitelé domů si mohou upravit své bydlení podle vlastních představ a mají větší kontrolu nad prostorovými úpravami. Vlastnit dům není pro každého. A nájem také není pro každého. Nejdůležitější je, abyste si ujasnili své priority a zamysleli se nad svou budoucností i situací na trhu.

Zdroj: https://www.unbiased.co.uk/discover/mortgages-property/buying-a-home/renting-vs-buying-should-i-get-a-mortgage