Na zdraví! Kýchání provází lidstvo odnepaměti, tady jsou nejzajímavější mýty a fakta

V některých kulturách se věřilo, že kýchání je cesta, kterou může duše opustit tělo. Dnes je ale díky výzkumům známo, že jde o reakci, kterou se tělo brání proti patogenům a všudypřítomným nečistotám. Kýchání je jedním z nejběžnějších reflexů, přitom existuje mnoho faktů a mýtů o tomto přirozeném jevu.

Důvody kýchání

I když je kýchání často spojeno s nemocí nebo infekcí, má opravdu mnoho důvodů. K této reflexní reakci dochází často po vstupu alergenů, prachu nebo jiných nežádoucích látek do nosní sliznice a jejím cílem je vyčistit dýchací cesty. Málokdo ví, kolik tělesných prvků je zapojeno do kýchání.

Mohlo by vás zajímat:  Chilli koření pokrmy příjemně okoření, k tomu prospěje našemu zdraví

Během tohoto procesu se břišní svaly a mezižeberní svaly stahují. Uzavření hrtanu zvýší tlak na hrudi, takže po otevření je prudce vypuštěn. Jednorázové kýchání může být vyvoláno naprosto triviálními faktory, jako je intenzivní zápach, změna teploty nebo vlhkosti, a dokonce i pobyt v prašné místnosti nebo kontakt se silným pepřem. Opakovaný reflex však naznačuje rýmu nebo alergii. [1]

Zdroj obrázku: Freepik

Mýty o kýchání

V průběhu staletí se kýchání vnímalo různě. Římané na kýchání promlouvali „Absit omen!“, což znamená „Možná je to znamení!“. Lidé žijící ve starověku se obávali, že tímto reflexem může lidská duše opustit tělo nosem. [4] Obyvatelé Persie a Indie se pro změnu domnívali, že kýcháním se člověk zbaví zlých duchů a démonů. Během kýchání vzduch uniká z plic rychlostí až 160 km/h, což znamená, že patogeny v dýchacích cestách jsou vystřeleny až do čtyř metrů. [3]

Mohlo by vás zajímat:  Tajemství dlouhověkosti odhaleno. Zdravý a dlouhý život může mít každý, stačí málo

Přestože kýchání může být problematické zejména ve veřejných situacích, nemělo by se zastavit. Stlačený vzduch může způsobit krvácení z nosu, alveolární mikrotrauma, narušení centrálních častí ve středním uchu, a dokonce zlomeniny kostí v nose. Faktem je, že bychom si při kýchání měli zakrývat nos a ústa, protože tím zabráníme přenosu infekce na jiné lidi a nám to nijak neublíží.

Zdroje: [1] https://www.health.qld.gov.au/news-events/news/sneezing-101-what-why-how-to-sneeze-correctly-safely
[2] https://www.ceenta.com/news-blog/6-myths-superstitions-and-more-about-sneezing
[3] https://www.webmd.com/allergies/features/11-surprising-sneezing-facts
[4] https://www.bbc.com/news/health-42701590