Mrkev je oblíbená i zdravá, její konzumace přesto nemusí skončit dobře
Každý rok se slaví mezinárodní den mrkve. Mrkev je častou součástí naší kuchyně, jelikož je velice chutná a zdravá. Z mrkve lze připravit ledacos. Od šťávy, salátů a dezertů až po přidávání do polévek či nádivek.
Mrkev má vynikající vlastnosti. Obsahuje snad všechny druhy karotenoidů. Nejenom že ji rádi konzumujeme, je oblíbená také pro pěstování na zahrádkách. I když je mrkev plná vitamínů a minerálů, najdou se i lidé, kteří by měli konzumaci mrkve omezit nebo kompletně vyloučit z jídelníčku.
Vlastnosti mrkve
Mrkev je výborným zdrojem karotenoidů, zejména provitamínu A (betakaroten), který se v těle přeměňuje na vitamín A. Dále obsahuje vitamíny skupiny B, E a K, kyselinu listovou a minerální látky. Těmito látkami jsou hořčík, draslík, fosfor, zinek, vápník, sodík a železo.
Mrkev je mimo jiné zdrojem vlákniny a sacharidů. Tato zelenina je základem mnoha diet na hubnutí (má nízký obsah tuku). Jaké jsou její další vlastnosti?
- bojuje proti rakovině,
- ulevuje při rakovině úst, jícnu, močového měchýře a hrtanu,
- zvyšuje průtok krve do srdce.
Kdo by se měl vyhnout konzumaci mrkve?
Mrkev lze podávat téměř všem, od malého dítěte až po starší lidi. Mrkev neprospívá pacientům s diabetem II. typu. Těmto pacientům se doporučuje konzumace mrkve jen v syrové podobě. Při tepelné úpravě se zvyšuje glykemický index. Ten může vést k mnoha zdravotním komplikacím. Na přemíru by si měli dávat pozor nejen diabetici. Lze se totiž předávkovat, a to prostřednictvím vysoké koncentrace A, která je nezdravá.
Odborníci varují, abyste byli opatrní během konzumace mrkve. I když je bohatým zdrojem betakarotenu, je potřeba se hlídat, protože překročení doporučené denní dávky 25 mg může skončit špatně. Mrkev obsahuje asi 6,15–9,02 mg betakarotenu na 100 g, přičemž váží 60 kg. Několikadenním způsobem se lze předávkovat.
Příznaky předávkování betakarotenem
Jsou jimi oranžový odstín pleti, slabost, pocit únavy, bolesti hlavy, žaludku a nevolnost, dále poruchy menstruace.
Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/270191