Bezpečnost při pobytu u vody je vždy na prvním místě

S nástupem teplých dnů bývá voda nejčastějším místem, kde lidé s oblibou tráví čas. Nemáme na mysli klasický bazén, i když v něm také hrozí spousta úrazů, ale především různé přírodní nádrže, jezera nebo moře. Na co si dávat především pozor?

Skákejte jen tehdy, když je to bezpečné

I když je mnoho lidí seznámeno s možnými negativními dopady spojenými se skákáním do vody, stále se objevují případy, kdy lidé skáčou do neznáma. Neviditelné a neznámé dno vodní plochy může skrývat mnoho nebezpečí, která často končí invaliditou, či dokonce smrtí.

Mohlo by vás zajímat:  Vycestujte v zimě za teplem a užijte si volno v jedné z oblíbených destinací

Následky po skoku, většinou čelním, závisí na tělesné hmotnosti a výšce, z které se skáče. Mezi nejčastější úrazy patří:

  • Zlomenina páteře – Bolest páteře, končetin, necitlivost a brnění po celém těle. Postižený může hýbat končetinami, ale rehabilitace páteře je dlouhým a bolestivým procesem.
  • Otřes mozku – Dochází ke svalovému napětí, omezení hybnosti končetin, naštěstí trvá jen krátce.
  • Ruptura míchy – U tohoto zranění dochází ke ztrátě citu v končetinách, podle toho, v jaké části páteře došlo k poškození. Jestli dojde k poškození krční, hrozí smrt z důvodu zastavení dechu.
Mohlo by vás zajímat:  Dovolená mimo hlavní sezónu nabízí mnoho benefitů
Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na přílišný rozdíl teplot

Než vejdete do vody, je potřeba mít na vědomí, že i velký rozdíl mezi teplotou vzduchu a vody může vést ke katastrofě. Rychlý kontaktchladnou vodou může způsobit tepelný šok. Po skoku do studené vody se cévy rychle stahují a může dojít k narušení krevního oběhu a srdeční činnosti. V nejhorším případě může nastat zástava srdce.

Reakcí na chlad se stahují svaly a člověk se nemůže zhluboka nadechnout. To způsobí mělké dýchání, které může vést k hyperventilaci. Ta způsobuje závratě a necitlivost končetin. Toto bývá častým důvodem k utonutí. Tento stav nastává po konzumaci alkoholu.

Mohlo by vás zajímat:  Klíště je vhodné vytáhnout jedním svislým tahem

Pozor na potápění

Stále více lidí se zkouší amatérsky potápět. Jenomže tam je potřeba myslet na zásady bezpečnosti. Bezpečné potápění lze provádět do hloubky 5 metrů. Pokud při hloubkovém potápění rychle vystoupíte, mohou se vám ucpat krevní cévy. Dochází k bolestem celého těla a může dojít k paralýze nervového systému, což může vést ke smrti.

Zdroj: https://www.upmc.com/services/sports-medicine/for-athletes/swimming, https://www.sportsrec.com/7662906/the-dangers-of-jumping-into-water-from-heights, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7265332/, https://www.durham.gov.uk/dyingtobecool, https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/hyperventilation, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1035367/