Bolesti zad se nevyhýbají nikomu. Správná diagnóza a léčba předejdou ještě větším problémům

Bolest zad je velice nepříjemnou patálií, která potká 9 z 10 lidí alespoň jednou za život. Mnoho lidí má spojenou tuto bolest z dlouhodobého sezení u stolu nebo celodenní práce na zahradě. Někdy se jedná o znamení, že něco není v pořádku, jaká onemocnění mohou být spojena s bolestí zad?

Artróza páteře a ischias

Páteř za celý život člověka unese neskutečně velkou porci zátěže. I přes svou vysokou odolnost se v průběhu let opotřebovává, dochází k poškození chrupavky, vznikají kostní výrůstky. Pacienti si často stěžuji na potíže s ohýbáním a narovnáním. Úlevu poskytnou léky od bolesti a fyzioterapie.

Ischias vzniká tlakem na největší nerv v těle – sedací nerv. Bolesti jsou tak silné, až znemožňují normální pohyb. Pacienti označují danou bolest jako jednu z nejhorších ve svém životě. Bolest vystřeluje do hýždí, zadní části nohou, někdy do paty, doprovázena brněním a necitlivostí končetin. Pomáhá hodně odpočinku, zmírnění bolesti, uvolňovat svaly a rehabilitovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Přetížení svalů a páteře, osteoporóza

Bolesti zad nemají vždy příčinu v páteři, ale i v namožení svalů a vazů. Častou příčinou bývá cvičení bez pořádné rozcvičky. Dalšími příčinami je zbytečné namáhání a zvedání těžkých břemen. V případě bolesti chlaďte a použijte běžné léky na bolesti.

Mohlo by vás zajímat:  Odborníci varují před osmi nejčastějšími potravinovými alergiemi

Osteoporóza je onemocnění kostí, které ztrácí svou váhu, což má za výsledek větší pravděpodobnost zlomení kostí. Taková zlomenina v oblasti páteře je velice bolestivou záležitostí. Lidé se zlomeninami obratlů by měli dodržovat odpočinek, nosit speciální ortopedické korzety a užívat léky na bolesti. V nejnutnějším případě je potřeba operace.

Revmatoidní artritida a ankylozující spondylitida

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které postihuje klouby s příznaky bolesti, otoku a zarudnutí. Obvykle bývají postiženy klouby rukou a nohou, ale s postupným progresem napadá i páteř. Dalším příznakem je ranní tuhost, která postupem dne nástupem činností svévolně mizí. Léčba je možná více způsoby. K oddálení progresu onemocnění se používá rehabilitace a léky proti bolesti. Použití biologických léčiv se doporučuje, pokud nezabírá předchozí možnost.

Stejně jako u RA se jedná o autoimunitní nemoc pojivové tkáně. Napadá malé klouby, vazy páteřekyčelní klouby. Ze začátku začínají pacienta bolet záda, ale postupně má problém s banálními úkony, jako je:

  • zavazování tkaniček,
  • obouvání bot,
  • oblečení ponožek.

Změny jsou bohužel nenávratné, lze pouze použít léky a fyzioterapii.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/back-pain/symptoms-causes/syc-20369906