Bolesti zad se nevyhýbají nikomu. Správná diagnóza a léčba předejdou ještě větším problémům

Bolest zad je velice nepříjemnou patálií, která potká 9 z 10 lidí alespoň jednou za život. Mnoho lidí má spojenou tuto bolest z dlouhodobého sezení u stolu nebo celodenní práce na zahradě. Někdy se jedná o znamení, že něco není v pořádku, jaká onemocnění mohou být spojena s bolestí zad?

Artróza páteře a ischias

Páteř za celý život člověka unese neskutečně velkou porci zátěže. I přes svou vysokou odolnost se v průběhu let opotřebovává, dochází k poškození chrupavky, vznikají kostní výrůstky. Pacienti si často stěžuji na potíže s ohýbáním a narovnáním. Úlevu poskytnou léky od bolesti a fyzioterapie.

Ischias vzniká tlakem na největší nerv v těle – sedací nerv. Bolesti jsou tak silné, až znemožňují normální pohyb. Pacienti označují danou bolest jako jednu z nejhorších ve svém životě. Bolest vystřeluje do hýždí, zadní části nohou, někdy do paty, doprovázena brněním a necitlivostí končetin. Pomáhá hodně odpočinku, zmírnění bolesti, uvolňovat svaly a rehabilitovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Přetížení svalů a páteře, osteoporóza

Bolesti zad nemají vždy příčinu v páteři, ale i v namožení svalů a vazů. Častou příčinou bývá cvičení bez pořádné rozcvičky. Dalšími příčinami je zbytečné namáhání a zvedání těžkých břemen. V případě bolesti chlaďte a použijte běžné léky na bolesti.

Mohlo by vás zajímat:  Zácpa není nikdy příjemná, někdy ale může znamenat větší problém, než se zdá

Osteoporóza je onemocnění kostí, které ztrácí svou váhu, což má za výsledek větší pravděpodobnost zlomení kostí. Taková zlomenina v oblasti páteře je velice bolestivou záležitostí. Lidé se zlomeninami obratlů by měli dodržovat odpočinek, nosit speciální ortopedické korzety a užívat léky na bolesti. V nejnutnějším případě je potřeba operace.

Revmatoidní artritida a ankylozující spondylitida

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které postihuje klouby s příznaky bolesti, otoku a zarudnutí. Obvykle bývají postiženy klouby rukou a nohou, ale s postupným progresem napadá i páteř. Dalším příznakem je ranní tuhost, která postupem dne nástupem činností svévolně mizí. Léčba je možná více způsoby. K oddálení progresu onemocnění se používá rehabilitace a léky proti bolesti. Použití biologických léčiv se doporučuje, pokud nezabírá předchozí možnost.

Stejně jako u RA se jedná o autoimunitní nemoc pojivové tkáně. Napadá malé klouby, vazy páteřekyčelní klouby. Ze začátku začínají pacienta bolet záda, ale postupně má problém s banálními úkony, jako je:

  • zavazování tkaniček,
  • obouvání bot,
  • oblečení ponožek.

Změny jsou bohužel nenávratné, lze pouze použít léky a fyzioterapii.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/back-pain/symptoms-causes/syc-20369906