Červený pruh na kůži jako symbol blížící se smrti. Lékaře je nutné vyhledat co nejdříve

Červený pruh značí většinou zánět lymfatických cest v oblasti kůže. Zanedbání příznaků a následné léčby může způsobit značné komplikace. Možná jste někdy zaslechli, že červený pruh má souvislost se srdcem a předpovídá tak hrozbu blízké smrti. Je tomu opravdu tak, nebo jsou to pověry?

Červený pruh je hovorový výraz pro zánět drobných větví lymfatických cév kolem kůže. Člověk má v sobě nejen lymfatické uzliny, ale také rozsáhlé sítě, kterými lymfa proudí.

Příčina a příznaky

Nejčastějším důvodem jsou bakterie. Většinou je to nedostatečnou hygienou a ošetřením při různých úrazech, kdy postižený má zanedbané řezné rány. Jedná se především o streptokoky, které způsobují anginu pectoris, méně častější jsou vaskulitidy a jiné. Konkrétně u lidí s oslabenou imunitou se mohou objevit různé druhy plísně. Někdy ale je potřeba zpozornět, jelikož červený pruh může značit první příznaky

  • rakoviny
  • lymfomů
  • Hodgkinovy choroby
Mohlo by vás zajímat:  Většina lidí si neumí vyčistit uši. Nejoblíbenější způsob může vést k vážným komplikacím

Nejčastějším příznakem lymfangitidy je náhlý výskyt červeného pruhu na kůži. Pokud napadne více cév, může se objevit více linií. Zánět způsobuje často také palčivou, pulzující bolest v postižené končetině doprovázenou silným otokem. Někdy se může objevit vysoká horečka, zimnice a silné bušení srdce spolu s nechutenstvím.

Zdroj obrázku: Freepik

Značí blízkou smrt?

Říkává se, že pokud vede červený pruh k srdci, věstí brzkou smrt. Toto tvrzení není ovšem pravdou. Neléčená a zanedbaná lymfangitida může způsobit sepsi, ta ovšem trvá nějakou dobu, než se dostane k srdci. Jestliže navštívíte lékaře včas, nemusíte se obávat. Takže pokud se červený pruh objeví, nepanikařte a navštivte lékaře pro zahájení léčby.

Mohlo by vás zajímat:  Kurkuma nesmí chybět v žádné kuchyni. Poznejte její účinky na zdraví i bystrou mysl

Po objevení tohoto znaku navštivte lékaře, který určí diagnózu, protože se může jednat i o trombózu. Většinou se nemoc rozliší podle ultrazvuku.

Léčba a možné komplikace

Osoba s lymfangitidou by měla dostat antibiotika, aby se zabránilo rozšíření infekce. V případě potřeby je nutné očistit ránu tak, aby se zamezilo vstupu bakteriím. V případě rozvinutí sepse je potřeba odborné pomoci a intenzivní péče, proto je pacient pod dohledem odborníků.

Při prvních příznacích je nutné okamžitě vyhledat odbornou pomoc, která předejde případným komplikacím.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/lymphangitis