Malé afty dokážou hodně potrápit. Domácí prostředky se postarají, aby daly pokoj

Afty se většinou zahojí během několika dní, ale také se může stát, že se znovu objeví a v mnohem větším množství. Vyskytují se na naší pleti často, nejčastěji ale v ústech, kde mohou způsobit obrovské bolesti. Jsou to malé a bílé skvrny v ústech, kvůli kterým se vám bude dokonce i obtížně jíst.

Vředy v ústech se objeví z několika důvodů

Ještě než se samotná afta objeví, můžete pociťovat svědění nebo mravenčení. Je to příznak, podle kterého poznáte, že se ve vašich ústech bude něco dít. Vředy mohou vzniknout v důsledku nějakého zásahu, například pokud jste byli u zubaře nebo pokud jste si ublížili zubním kartáčkem.

Afty jsou ale také důsledek alergie nebo poruchy imunitního systému. Možná vám chybí železo, kyselina listová nebo vitamin B12. Afty se často objeví také po léčbě antibiotiky. Pokud na ně často trpíte, bude nutné například vyměnit zubní kartáček za měkčí. Po umytí si ústa vždy vypláchněte prostředkem, který ústní dutinu dezinfikuje. Použít můžete i výplachy z heřmánku nebo šalvěje.

Mohlo by vás zajímat:  Zácpou trpí každý pátý člověk. Projímadla nechte v obchodě, nejlepší pomoc má každý doma
Zdroj obrázku: Freepik

V případě aft budete muset omezit některé potraviny

Jestli se vám v ústech objevily vředy, bude nutné omezit kávu, citrusy nebo ořechy. Vyhnout se musíte také velmi kořeněným jídlům, stejně tak kyselým nebo příliš slaným, která by mohla způsobovat bolest. Před konzumací ovoce nebo zeleniny ji předem důkladně umyjte. V případě, že máte vředy, byste neměli používat zubní pastu, která obsahuje dodecylsulfát sodný.

Ten může příznaky ještě zhoršit. Bolestivé vředy můžete například mazat česnekovou šťávou. Stačí prolisovat 3–4 stroužky, z dužiny vymačkejte šťávu, do té namočte vatový tampon a několikrát denně si jí pomažte dutinu ústní. Samozřejmě si můžete koupit také prostředky z lékárny, tam vám poradí odborníci. V každém případě dbejte na ústní hygienu, protože vředy se rády vrací a je velmi těžké se jich zbavit nadobro.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/how-to-get-rid-of-canker-sores