Léky mohou tělu vážně uškodit. Stačí je kombinovat s některými potravinami

Léky, které užíváte, vám sice mohou pomoci, nesmíte je ale kombinovat s určitými produkty, které jejich účinky mohou snížit a vy si tak místo úlevy můžete ještě více ublížit. Každý například ví, že pokud si vezmete paralen na bolest hlavy, rozhodně byste na něj neměli pít alkohol. Pro někoho možná zábavná kombinace, která ale může znamenat velké zdravotní komplikace.

Jaké potraviny byste neměli jíst nebo pít, pokud chcete brát léky?

Je to velmi náročné, protože pokud si koupíme léky, které neznáme, většinou si přečteme jen informace na krabičce, ale už nezkoumáme, jaké mohou mít vedlejší účinky nebo s jakými potravinami by se neměly kombinovat. Vhodná není například káva. Většina léků už totiž obsahuje kofein. Přestože ji mnoho z nás miluje, pokud budeme dlouhodobě brát léky, je nutné její konzumaci velmi omezit. Jedna káva denně je dovolena, ale ne více. Zkuste ji nahradit ovocnými nebo bylinkovými čaji.

Jedničkou mezi produkty, které se nesmí užívat společně s léky, je již zmíněný alkohol. Alkohol brání tomu, aby léky správně fungovaly. A k čemu si je tedy budete brát, pokud si chcete večer dát lahev vína? Raději si alkohol na nějakou dobu odepřete a uzdravte se, protože to rozhodně nestojí za zdravotní problémy, které mohou v této kombinaci nastat.

Mohlo by vás zajímat:  Skladování léků má svá pravidla. Při nevhodném zacházení mohou přestat účinkovat nebo způsobit problémy
Zdroj obrázku: Freepik

Dávejte si pozor na vlákninu nebo mléčné výrobky

Nevhodné jsou v kombinaci s léky citrusové šťávy, které také mohou zapříčinit, že léky nebudou správně fungovat. Obsahují totiž látku furanokumarin, který naruší vstřebávání účinných látek do střev. Nevhodné jsou také potraviny, které mají vysoký podíl vlákniny.

Ta je sice pro naše tělo velmi důležitá, pokud ale budete užívat několik dní léky, je dobré se jí vyhýbat. Vláknina také snižuje vstřebávání léčiv do těla, takže by vám léky vůbec nepomohly. Stejně jako mléčné výrobky, které byste měli výrazně omezit. Kvůli vysokému obsahu vápníku se může stát, že nebude ku prospěchu, protože je většinou obsažen už v samotném léku.

Zdroj: https://www.webmd.com/drug-medication/ss/slideshow-affect-medication