Kosmické víno zrálo rok ve vesmíru. Chuť i vůně všechny experty překvapily

Ochutnat první víno, které strávilo rok ve vesmíru, je možná snem všech, kteří tento alkohol milují a umějí si ho vychutnat. Jestli jste někdy přemýšleli nad tím, jak asi může chutnat víno, které zrálo v samotném vesmíru mimo planetu Zemi, můžete se odpověď dozvědět právě teď. Specialisté na víno dostali možnost takové víno ochutnat.

Jak proběhlo testování „kosmického“ vína?

„Kosmické“ víno, jak se mu přezdívá, bylo celý rok ve vesmíru. Ochutnávka byla součástí jedné slavnosti ve Francii a přítomní hosté tak mohli být svědky prvních pocitů specialistů, kteří měli možnost víno ochutnat a popsat jeho chuťové vlastnosti. Na konci roku 2019 zamířilo 12 lahví vína na cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Mohlo by vás zajímat:  Strach z čísla, koček nebo klaunů. Některé fobie zní směšně, přitom komplikují život

Cílem tohoto experimentu bylo ukázat a prozkoumat, jak budou tekutiny a složky v nich stárnout pod nulovou gravitací. Na začátku letošního roku se zásilka vrátila na Zemi, a tak se mohl tým vědců pustit do přípravy ochutnávky, která měla změnit pohled na víno, jak ho známe dnes.

Zdroj obrázku: Freepik

Ochutnává vína pro výzkumné účely

Pozváno k ochutnávce bylo celkem 12 lidí, kteří jsou experti přes víno. Všichni dostali do skleničky vzorky vína, které putovalo vesmírem a zrálo v něm celý jeden rok. Všechna vína byla jedním hlasem prohlášená za skvělá. Je to poznatek, který může víno vyšvihnout ještě výše. Na Mezinárodní vesmírné stanici se víno dobře senzoricky vyvinilo. Jediný rozdíl byl v barvě samotného vína, ale vůně a jeho chuť byly výtečné.

Mohlo by vás zajímat:  Psi jsou někdy pro páníčky stále záhadou. Podivné návyky před spaním souvisí s divokými předky

Odbornice na víno Jane Ansonová dokonce přiznala, že vesmírné víno je možná vyzrálejší než druhy, které zrají tady na zemi. Podle jejích slov bylo vesmírné víno více cítit po květinové vůni. Vědci chtějí kromě ochutnávky také provést analýzy a studie, které odhalí odchylky ve vůni, chuti nebo barvě. Už teď jsou ale nadšeni tím, jak jsou odborníci spokojení s jeho chutí, a vypadá to, že víno bude do vesmíru létat mnohem častěji.

Zdroj: https://news.sky.com/story/experts-savour-4-000-bottle-of-wine-that-spent-a-year-in-space-and-reveal-what-it-tastes-like-12255328