Klíšťata se dostala až do měst. Nebezpečná onemocnění jsou hrozbou po celý rok
S příchodem jara a léta přichází také klíšťata. Tito pavoukovci přenáší různé nemoci, jako je lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Dříve se klíšťata vyskytovala pouze v lesích, na loukách a celkově mimo lidskou civilizaci. V nynější době se jejich výskyt rozšířil dokonce do měst. Klíšťata dorůstají délky 3–4 mm. Většinou se skrývají na listech, v křovích, pod listy, dokonce se objevily zprávy, že už začínají být aktivní v březnu. Velice záleží, jaká je zima, čím kratší a mírnější bude, tím vyšší bude jejich aktivita.
V poslední době se objevují hlášené případy výskytu klíšťat ve městech. Své by o tom mohli vyprávět majitelé psů, kteří mají s klíšťaty bohatou zkušenost. Vyplatí se určitě investovat do koupi repelentů a po příchodu domů se pečlivě prohlédnout. Svou oběť si vybírají na základě tělesného tepla a vylučovaného oxidu uhličitého, jelikož jsou slepá. Často si vybírají místo pod koleny, v podpaží, za uchem, na temeni a v tříslech, kde je tenká kůže. Kousnutí není bolestivé, takže ho ani nezaregistrujeme.
Na oblečení záleží
I když teplé počasí může lákat k pohodlnému oblečení v podobě kraťas a trika, opravdu není namístě zlehčovat situaci. Raději si oblečte dlouhé kalhoty a triko s dlouhým rukávem nebo něco podobného. Pokud to nevydržíte, aplikujte na sebe výše zmíněné repelenty.
Pokud jste chytili klíště, odstraňte ho co nejdříve. Odstranění musí probíhat mechanicky, pinzetou se zahnutými konci. Nejdůležitější je zachycení hlavy klíštěte co nejblíže ke kůži a neskřípnout klíštěti přitom trup. Kolmo a v protisměru jej vytáčíme postupně. Jakmile jej vytáhneme, místo vpichu dezinfikujeme a umyjeme si ruce i pinzetu.
Pozor na nemoci
Pokud po vytáhnutí dané místo zrudne, je vše v pořádku. Pokud ale okolí vpichu nemizí a nabírá různé prstence nebo oválné skvrny, je to typický příznak lymské boreliózy. Může se objevit:
- slabost,
- horečka,
- zvětšení lymfatických uzlin.
Pokud zaznamenáte tyto příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Další nemocí je klíšťová encefalitida. Ta se vyznačuje dvěma fázemi. V té první postižený pociťuje příznaky podobné chřipce (malátnost, slabost, bolesti svalů a hlavy a očních bulev, nevolnost, zvracení). V té druhé přijdou závratě, bolesti šíje, podrážděnost, nervová obrna, poruchy řeči, potíže s polykáním, a někdy i kóma. Proti borelióze neexistuje žádné očkování, u encefalitidy ano. Aplikace dvou až tří dávek vakcíny poskytne až 98% účinnost.
Zdroj: https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-tick-bites/basics/art-20056671