Na trávníku se vodou šetřit nevyplácí. Jedině správná zálivka vytvoří na zahradě hustý koberec

Pokud patříte k majitelům pozemku, zejména toho před domem, je určitě ve vašem zájmu mít ho co nejhezčí. Ať už vás tato práce baví, nebo ne, výsledek určitě stojí za to. Co se týče dekorace, po správné údržbě přichází kýžený výsledek. Co je základem pro to, abychom získali vytoužený trávník, který se stane chloubou v celé ulici? Jednou z nejzákladnějších činností je správné zavlažování.

Rozdíly jsou u:

  • mladého trávníku,
  • staršího trávníku,
  • trávníku z role.

Jak zalévat trávník?

Pravidelné zalévání trávníku je nezbytnou činností pro zdravý růst a skvostný vzhled našeho pozemku. Používají se dva způsoby zalévání trávníku. Pokud potřebujete zalévat menší plochy do 50 m2, použijte zahradní hadici a rovnoměrně kropte zhruba po dobu 10–15 minut.

Mohlo by vás zajímat:  Při bolestech hlavy není nutné hned sahat po lécích. Úlevu přinesou jednoduché triky

V posledních letech jsou na vzestupu zavlažovače nebo automatické zavlažovací systémy. Ty se instalují ještě před založením trávníku. I při této metodě je potřeba dbát na správné množství vody v každé části zahrady. Pokud si nebudete vědět rady, můžete se vždy obrátit na specialisty, kteří vám poradí.

Zdroj obrázku: Freepik

Speciální péči vyžaduje trávník během horkého počasí

Speciální péči potřebuje trávník během vysokých teplot. Nejčastější chybou je zalévání trávníku během dne, kdy jsou vysoké teploty. Teplotní rozdíl mezi vodou a slunečními paprsky způsobí, že se trávník spálí. Nejvhodnější dobou pro zalévání je mezi 6. a 9. hodinou ranní nebo večerní. V tyto hodiny je totiž rozdíl teplot nejnižší a voda se tak rychle neodpařuje. Správné zalévání závisí i na tom, aby voda prosákla do hloubky 10–15 cm ke kořenům.

Mohlo by vás zajímat:  Kvůli zápachu z úst se nemusíte zavírat doma. Pomohou běžné věci a také správně provedené hygiena

Mladý trávník vyžaduje každodenní zálivku z důvodu neúplného zakořenění. Oproti tomu starší trávník stačí zalévat jednou za 2–3 dny. Doporučuje se zalévat trávník méně často a vydatněji než každý den malým množstvím vody.

Péče o trávník z role

Při koupi trávníku z role je potřeba pamatovat také na pár zásad. Během prvního týdne by měl být trávník zaléván každý den vydatnějším množstvím vody, poté každé 2–3 dny. Pokud nedopřejeme trávníku z role dostatek péče, začne se to negativně projevovat na jeho vzhledu. Listy a kořeny ztratí svůj objem a pomalu se začne scvrkávat. Potřebné množství pro zavlažování trávníku z role je 10–20 l vody na metr čtvereční.

Zdroj: https://scotts.com/en-us/lawn-care-101/lawn-watering-tips-when-is-the-best-time-to-water-your-lawn.html