Zvlněné nebo žluté listy jsou voláním o pomoc. Monstera potřebuje okamžitý zásah

Zdravá a krásná monstera je velkou ozdobou každého interiéru. Pokud však chceme, aby splnila tento úkol, musíme pamatovat na několik základních faktorů péče. Někdy listy této rostliny začnou opadávat nebo se její růst úplně zastaví. Tehdy není třeba rostlinu zatracovat, jednoduše použijte tento obyčejný trik.

Vlnění listů

Hlavním důvodem vlnění listů monstery je obvykle příliš nízká vlhkost substrátu. Často si myslíme, že ji zaléváme správně a v souladu se správnými zásadami péče. To se však na podzim a v zimě, během topné sezóny, může výrazně změnit. Monstera bývá silně ovlivněna teplejším vzduchem v místnostech, což automaticky způsobuje i sušší vzduch.

Mohlo by vás zajímat:  Duben přeje sázení brambor. Na pěstování jsou nenáročné

Monstera přirozeně roste v tropickém a vlhkém podnebí. Samotné zalévání nemusí proto stačit. Rostlina má ráda, když jí budete listy pravidelně kropit vodou pokojové teploty. Nejlepší je to dělat dvakrát týdně. Je dobré listy pravidelně otírat od napadaného prachu. K tomu vám bude stačit měkká látka namočená ve vodě.

Zdroj obrázku: Freepik

Žloutnutí listů

Nejčastějším důvodem žloutnutí listů je opět nesprávné zalévání. Na jaře a v létě stačí zavlažovat rostlinu jednou týdně a v zimě jednou za dva týdny. Přelévání monstery může způsobit zežloutnutí a zhnědnutí listů. Zkušení pěstitelé doporučují od jara do pozdějšího podzimu obohatit zálivku speciálním hnojivem pro tyto rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Na podzim se začínají domy plnit nezvanými návštěvníky. Na myši i pavouky jde však vyzrát

Správné umístění monstery je nutné pro její zdravý vývoj. Rostlina špatně snáší nadměrný kontakt se sluncem. Na druhé straně bude-li kontakt se sluncem příliš nízký, přestane růst a začne chřadnout. Vyhněte se umístění monstery na parapet, kde může být vystavena průvanu a náhlé změně teploty. Optimální teplota pro pěstování v našich podmínkách je přibližně 23 stupňů a 15 stupňů v zimě. Při vyšší teplotě je důležité pravidelné kropení vodou.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/gardening/a40156556/monstera-plant-care/