Každý rok zatěžují tuny odpadu naši planetu. Recyklace přírodě uleví a je snadná
Každý člověk ročně vyprodukuje několik set kilogramů odpadků. Je to šílené číslo, které stojí za to snížit. Pomůžete tím hlavně životnímu prostředí, které velmi trpí tím, že odpadky vyhazujeme na nesprávná místa. Odpad přitom můžete recyklovat a separovat od ostatního, který se recyklovat nedá. Recyklace by měla být efektivní a my vám poradíme, jak na to.
Víte, jaké materiály kam vyhodit?
Možná ani nevíte, jaké materiály kam patří. Pokud jste o třídění odpadů ještě neslyšeli, je nejvyšší čas vás zasvětit do této vědy, která ale vědou vůbec není. Víte, kam odhodit krabici od mléka nebo kelímek od jogurtu? Do modré popelnice patří papír. Tam se dávají čisté papírové a kartonové obaly, letáky, časopisy nebo noviny. Můžete sem hodit také knihy v měkké vazbě. Papír a odpady v něm by měly zůstat čisté a v suchu. Svorky nebo sponky byste z papírů měli sundat.
Do žlutého kontejneru patří kovy a plasty. Tam patří prázdné a sešlapané lahve nejen od nápojů, ale také od kosmetiky. Můžete sem vhodit také sáčky, uzávěry lahví nebo hliníkové obaly – například od krémů na ruce. Karton od mléka nebo džusu také patří do plastu, stejně jako sešlapané plechovky nebo pěnový polystyren.
Sklo patří do zeleného kontejneru
Do plastů ale nevhazujte obaly od léků ani plechovky od barvy. Ty patří do směsného odpadu. Elektronické hračky a spotřebiče také patří do jiného kontejneru. A poslední kontejner, který je u nás rozšířený, je zelený a do něj patří sklo. Skleněné dózy, lahvičky a další sklo patří sem. Naopak sem ale neházejte brýlové sklo nebo zrcadla či porcelán.
Další nádoby jsou například na bioodpad – mají hnědou barvu. Sem můžete nasypat ovocný odpad, zbytky jídla, vaječné skořápky nebo větve či listí. A černý kontejner je nerozšířenější – směsný odpad. Sem patří všechno ostatní, co se nedá recyklovat. Většina lidí ale do černého kontejneru hází všechno, co se jim dostane pod ruku.
Zdroj: https://believe.earth/en/13-tips-on-sorting-waste/