Jaké krmení můžete podat ptákům v zimě?

Máte na zahradě krmítko nebo se chystáte ho vyrobit, ale nevíte, jaké zobání tak pro ptáčky připravit? Velmi bude záležet na tom, jaké druhy ptáků k vám budou lítat. Koupit si ale můžete již hotové směsi nebo lojové koule, které stačí zavěsit na větve nebo krmítko. Pokud jim ale chcete dopřát něco víc, dozvíte se v článku, jaké potraviny jsou nejvhodnější.

Krmení dávejte jen takové množství, které stihnou sezobat

Potravu dávejte do krmítka jen v takovém množství, aby tam dlouho nezůstala. Může hnít nebo plesnivět a ptákům by tak ublížila. Vhodná jsou semena – slunečnicová, proso nebo mák, přidat můžete i lněné semínko nebo řepku. Oblíbené jsou také ořechy a jejich jádra. Energii ptákům dodáte nejen semínky, ale také jinými surovinami. Můžete jim dopřát také bobule, jako jsou jeřabiny nebo plody černého bezu.

Mohlo by vás zajímat:  Vlastnosti, které musí mít každý správný lídr skupiny

Sýkorky ale milují také maso. Můžete jim na krmítku zavěsit kousek čerstvé slaniny, ale dbejte na to, aby nebyla nijak kořeněná. Neškvařené sádlo nebo lůj budou také vhodným doplňkem pro ptáky, kteří u nás zůstávají na zimu. V obchodech můžete koupit hotové směsi, ale mnohem lepší bude, když jim dopřejete čerstvou potravu.

Co do krmítka vůbec nedávat?

Jsou potraviny, které ptákům nikdy nedávejte. Mezi takové patří plody nahnilé nebo jinak zkažené. Nepodávejte jim ani čerstvé pečivo, které je může nadýmat. To platí také o labutích nebo kachnám, které pečivem většinou krmíme. Vhodnější bude mražený hrách nebo kukuřice. Ptákům nedávejte zbytky lidského jídla ani těstoviny nebo jinou přílohu.

Mohlo by vás zajímat:  Personalista Lukáš: Když přijde životopis ve špatném formátu, ani ho nečtu a email rovnou mažu

Krmítko si připravte už na začátku listopadu, aby si na něj ptáci zvykli. Postupně budou přilétávat a těšit se na to, co jste jim do krmítka připravili. Snadno se tak můžete naučit různé druhy ptáčků, a i děti bude bavit takové pozorování. Krmítko můžete mít venku klidně do jara, než se znovu probudí příroda a ptáci si potravu sami najdou.

Zdroj: https://www.audubon.org/news/top-10-foods-winter-bird-feeding