Jak jednoduše naostřit nůžky?

Máte doma spoustu starších nožů nebo nůžek, které by ještě posloužily, ale bohužel už nepatří mezi nejostřejší? Nemusíte hned chodit k odborníkovi, ale můžete si pomoci i sami. Nůžky snadno naostříte i bez pomoci zvláštních zařízení a strojů. Některé způsoby ostření vás možná překvapí, ale opravdu fungují.

Tupé nůžky naostřete pomocí lahve

Máte doma nepotřebnou skleněnou lahev? Tu můžete využít právě na ostření tupých nůžek. Nůžkami „odstřihněte“ hrdlo lahvičky, dělejte tak jednu nebo dvě minuty. Nůžky se stanou ostrými, ale hrdlo nezničíte. Použít můžete také hliníkovou folii, která je v tomto ohledu asi nejvíce používaná.

Mohlo by vás zajímat:  Sklenice vody s jablečným octem pomůže rychleji vystřízlivět

Několikrát kousek alobalu ohněte, a nakonec rozstříhejte nůžkami. Je to velmi snadný způsob, který opravdu funguje. Můžete takto nabrousit veškeré nůžky, které najdete. Jestli se chcete zbavit lepkavého filmu na nůžkách, můžete k tomu použít plyn do zapalovače. Stačí několik kapek nalít na čepel nůžek a poté ji otřít papírovou utěrkou. I nůžky se mohou lesknout jako nové. Stačí k tomu jen vata, kterou namočíte v odlakovači – snadno se tak zbavíte rzi.

Nůžky můžete nabrousit pomocí šroubováku

Nůžky můžete snadno nabrousit také pomocí špendlíku nebo šroubováku. Postup bude stejný jako u výše zmíněné skleněné lahve. Stačí sevřít nůžky, jako kdybyste chtěli stříhat a opakovaně přejíždět po špendlíku. Dokud nebudou nůžky hladké a ostré, pokračujte ve „stříhání“.

Mohlo by vás zajímat:  Na komáry lze vyzrát repelentem, sítí i příjemnou vůní. A doma od nich bude klid

Pomoci může také smirkový papír, který bude mít hrubost 150-200 nebo použijte papír, který mí vyšší zrnitost. Smirkový papír přehněte jako alobal, hrubá strana by měla být venku. Poté nastříhejte dlouhé pruhy papíru, postačí 10-20. Pruh papíru je nutné ustřihnout dlouhým pohybem, aby se nůžky nabrousily po celé ploše čepele. Tato metoda je vhodná pro nůžky, které potřebují přibrousit, ale pokud jsou opravdu tupé, použijte jinou variantu.

Zdroj: https://www.popularmechanics.com/home/tools/a30615104/how-to-sharpen-scissors/