Jak úspěšně koučovat klienty ke spokojenému životu
Koučování je činnost, která dnes není populární jen u vrcholových sportovců, ale je o ni vysoký zájem i mezi lidmi, kteří prostě chtějí udělat ve svém životě změnu. Je jedno, zda se změna týká zvyků, návyků, vedení ke sportu či jiných činností. Kouče vyhledává čím dál více lidí, a to nejen pro zlepšení psychiky, zvládání stresu, ale i pro úplně běžné každodenní aktivity. Víte ale, jak být druhým lidem správným koučem, abyste jim opravdu pomohli? Anebo naopak, jak si vybrat správného kouče do života?
Koučink vede klient
To je jednou z velmi zvláštních zásad, ale právě to je klíčem koučinku. Právě tato zásada tuto činnost odlišuje od dalších jí podobných např. psychoterapie či poradenství. Koučink vychází z toho, že klient ví, čeho chce dosáhnout, má plán, kterým se řídí kouč i klient. Úkolem kouče je pouze pomoci klientovi najít dostatek motivace či odhodlání k této změně. Měl by být klientovi neustále k dispozici a vést ho, nikoli řídit. Kouč by měl klientovi poskytovat zejména psychickou podporu, díky které se klientovi podaří dosáhnout stanovených cílů.
Dobrý kouč vychází klientovi vstříc
Právě klient by měl být tou osobou, která udává téma sezení. Měl by rozhodnout, o čem se bude s koučem bavit. Dobrý kouč na tuto výzvu přistoupí. K tomu, aby klient dosáhnul požadované změny, potřebuje s koučem probrat své specifické situace, díky kterým bude moci učinit změnu. Co a v jakém rozsahu se bude na sezení probírat si stanovuje sám klient, prostředky a metody, kterými se bude daná situace řešit, již udává kouč. Ten by měl ze svých zkušeností odhadnout, jaké budou konkrétnímu klientovi vyhovovat. Je velmi důležité si také uvědomit, že kouč nesmí nikdy stát proti zákazníkovi, je osobou, jejíž úkolem je stát po boku klienta a ve všem ho podporovat. Jeho úkolem je pracovat s motivací, odhodláním a pomoci klientovi splnit konkrétní cíl, který si stanový.