Snížená chuť na sex může mít nečekaný důvod. Některé léky zmrazí libido na nulu

Sex je nedílnou součástí naších životů. O to víc, pokud máme partnerský vztah. Jestliže ho není dostatek nebo jeho kvalita upadá, má to vždy dopad na celkový vztah. Příčin je mnoho, proč libido slábne. Od chronického stresu až po závažná onemocnění (cukrovka, ateroskleróza a onemocnění nervového systému). Snížená chuť na sex může být zapříčiněna i léky. Jaké to jsou?

Antidepresiva a antipsychotika

Pro léčbu depresí se používají nejčastěji antidepresiva. Pokles libida je jedním z nejčastějších příznaků při užívání těchto léků. Podle studií se tento problém týká až 80 % uživatelů. Lidé, již užívají léky typu SSRI (cilatopram, sertralin…), si nejčastěji stěžují na pokles libida, ale může se objevit i při užívání tricyklických antidepresiv nebo inhibitorů MAO. Vedle poklesu libida se objevují i potíže spojené s erekcí. Jak s jejím zahájením, tak i udržením. Některá antidepresiva obsahují imipramin, což zvyšuje hladinu prolaktinu v krvi, což vede k otokům varlat a gynekomastii. U žen nadbytek prolaktinu může narušit menstruační cyklus a způsobit galaktoreu a otoky prsou.

Mohlo by vás zajímat:  Podvodníka na online seznamce prozradí typické znaky

Antipsychotika se využívají při léčbě bipolární poruchy či schizofrenie. Hlavní roli sehrává blokáda dopaminových receptorů v mozku a zvýšení hladiny prolaktinu v krvi. Sexuální dysfunkce postihuje až polovinu mužů a asi 30 % žen. Stejně jako u antidepresiv se objevují problémy s erekcí nebo menstruací.

Zdroj obrázku: Freepik

Betablokátory a diuretika

Betablokátory jsou spojeny s léčbou vysokého krevního tlaku, anginy pectoris, srdečního selhání a glaukomu. Jejich působení snižuje srdeční frekvenci a krevní tlak, zpomaluje rychlost vedení vzruchu v srdci a snižuje potřebu kyslíku. Co se týče užívání léků, objevují se objevují potíže s erekcí a jejím udržením a u žen mají negativní vliv na orgasmus.

Mohlo by vás zajímat:  Volné vztahy mohou být šťastnější než přísné soužití dvou lidí. Mají však důležitou podmínku

Diuretika snižují množství vody v těle a zvyšují naopak množství moči. Díky tomu se sníží krevní tlak u lidí s hypertenzí a sníží se otoky, příznaky selhání ledvin a cirhóza. Negativní účinky se mohou promítnout i do sexuální sféry, kdy vedou k:

  • poklesu libida,
  • problémům s erekcí,
  • potížím s vyvrcholením.

Hormonální antikoncepce

V současné době existuje mnoho metod hormonální antikoncepce. K dostání je několik druhů a většinou bývají nastaveny tak, aby neměly žádné negativní účinky nebo minimální, ale i přesto se mohou objevit. Ženy si stěžují na menší chuť, požitek a může se objevit bolest a citlivost prsou.

Mohlo by vás zajímat:  Nerušit, prosím! Ticho je balzám pro mozek, zlepšuje paměť i hluboké soustředění

Při potížích nevysazujte léky. Zajděte k lékaři, který vám sníží dávky nebo předepíše jiné.

Zdroj: https://www.health.com/condition/sexual-health/3-kinds-of-drugs-that-can-kill-your-sex-drive