Jak můžete využít spadané listí na zahradě?

Každý zahradník na podzim řeší stejný problém – kam uklidit spadané listí, které má po celé zahradě? Nemusíte se ale shrabávat ani s ním jezdit někam na skládku, protože ho využijete přímo na své zahradě. Nezapomeňte, že dnes listí nesmíte pálit, jinak vám hrozí vysoké pokuty, ale poradíme vám tipy, jak ho využít ve svůj prospěch.

Listí má na zahradě své využití

Každý, kdo má kolem zahrady stromy, určitě ví, jak je těžké se s ním popasovat. Zahrada kvůli němu vypadá neupravená, listí je mokré, válí se všude a může být špatné hlavně pro rostliny nebo samotný trávník. Listí ale můžete využít právě na trávník. Odstraňování listí tak není nutné, protože s ním můžete například prokypřit trávník, když se teprve chystáte zahrádku založit. Půda bude obohacená o minerály, ale pozor, listí nesmí být plesnivé, jinak by mohlo zemině spíše uškodit.

Mohlo by vás zajímat:  Na podzim zapomínají majitelé zahrad na důležitý krok. Ušetří si jím na jaře hromadu práce

Na zahradu si můžete pořídit také kompostér. Je to skvělé zařízení, do kterého můžete nasypat přebytečné listí. Získáte tím hnojivo, které můžete použít jak na rostliny a keře, tak na zeleninu, kterou na zahradě pěstujete. Můžete pak k němu přidat i další přírodní produkty, jako je kávová sedlina nebo vaječné skořápky. Kompost si můžete založit na odlehlém místě v zahradě. Kompost ale můžete použít až za několik měsíců od jeho založení.

Ochraňte zvířata i rostliny na zahradě

Listí, které je naváté po celé zahradě, nevypadá vůbec dobře. Můžete ho shrabat na malé hromádky, ve kterých najdou útočiště například ježci. Jsou to malá a roztomilá stvoření, která se potřebují občas chránit před větrem nebo mrazem. Navíc jsou na vaší zahradě užiteční, protože milují slimáky, hlemýždě i další hmyz. Snadno se tak díky ježkům zbavíte škůdců.

Mohlo by vás zajímat:  Krtci na zahradě: škůdce vyženou zvukové plašiče i určité vůně

Stejně tak dobře může listí ochránit i rostliny. Ty se sice samy do listí neschovají, ale můžete ho shrabat na menší hromádky a ty poté osadit kolem rostliny, které budou kryté před mrazem. Ten může ublížit hlavně jejím kořenům, a zahynout by mohla celá rostlinka. Lisí i v tomto případě musí být bez plísně a dalšího poškození.

Zdroj: https://www.housebeautiful.com/uk/garden/seasons/a2609/fallen-leaves-autumn-garden-tasks/