Souvisí mezi sebou obezita a deprese?

Odborníci mají jasno. Určitě mají mezi sebou vztah obezita a deprese. Jedno jde s druhým, zejména co se týče zajídaní stresu a psychických problémů sladkými nebo slanými pochutinami, které rozhodně nejsou zdravé. Pokud často zajídáte smutek nebo milujete sladké jen tak, můžete si zadělat na problémy se zdravím.

Specialisté rozhodli, že přejídání může způsobit deprese

Odborníci na nutriční psychologií vidí určitý vztah mezi depresí a obezitou. Pokud jste měli v práci náročný den, určitě se jen těšíte domů, až si sednete k televizi a dáte si kousek čokolády. Jestli ale takto činíte dnes a denně, můžete si zadělat na vážné zdravotní problémy, které možná nebudou vidět hned, ale projevit se mohou po několika letech.

Nekompenzujte si špatnou náladu sladkými nebo slanými pochutinami. Povede to jedině k tomu, že se ve svém těle nebudete cítit dobře, budete tento stres znovu zajídat a objevit se může frustrace, která může dojít až do depresivních stavů. Kvůli tomu, že stále přibíráme, klesá také naše sebevědomí.

Mohlo by vás zajímat:  Čaj z oregana je lékem na nachlazení i pro klidné trávení. Příznivě působí také při rakovině

Bojujte s přejídáním a dostaňte se znovu do formy

Naopak se zvyšuje pocit beznaděje a toho, že jsme na světě sami a nikdo nám nemůže pomoci. Zvyšuje se také riziko infarktu nebo mrtvice, výjimkou nejsou přidružené problémy jako cukrovka. V takovém případě může i pomoci psychoterapie, za kterou se nemusí vůbec nikdo stydět. Vyplatí se hledat podporu u někoho, kdo bude mít na věc nestranný názor, vyslechne vás a navrhne varianty k řešení.

Záchvatové přejídání může být dlouhodobý problém, pokud ho ale odhalíte včas, znovu se můžete s pomocí dostat do takové tělesné pohody, že zapomenete na sladkosti. Musíte si však přepnout v hlavě, že jste k ničemu a nic nedokážete. Každý dokáže cokoliv, co si usmyslí, stačí k tomu jen silná vůle a také podpora rodiny nebo přátel. Bez té to půjde těžko, ale o to větší motivaci budete mít dokázat, že to zvládnete.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/depression/obesity-and-depression