Horká koupel ukolébá ke spánku nejlépe. Odborníci stanovili nejlepší čas i teplotu vody
Recept pro kvalitní spánek? Existuje mnoho rad, která ale patří k těm zaručeným a příjemným?
- Sprcha,
- koupel.
Na to ukazují výzkumy vědců Cockrell School of Engineering. Koupel 1–2 hodiny před spánkem o teplotě 40–43 °C má pozitivní účinky na kvalitu spánku.
Kromě koupele či sprchy existují další způsoby, jak zkvalitnit spánek. Pomáhá pravidelné cvičení, vypnutí elektroniky (televize, mobilního zařízení), vynechání alkoholu a chlad v ložnici. To jsou jistě pádné důvody a většinou i pravdivé, ale jak to je tedy s tou teplou vodou při koupání nebo sprchování?
Cesta k nejlepšímu spánku
Inženýři biomedicíny z Texaské univerzity v Austinu přišli na způsob, jak se dobře vyspat. Systematickým přehledem (metodou používanou k vyhledávání a analýze relevantních dat) provedli vědci výzkum, který dává do souvislosti pasivní tělesné zahřívání vodou s lepší kvalitou spánku. Ptáte se, jak je to možné? Teplá voda stimuluje termoregulační systém těla. Zvyšuje krevní oběh a jeho proudění z centrálních systému těla do koncových částí lidského těla. A co to udělá s námi? Odvádí se tím teplo z těla a klesá tak tělesná teplota.
Že vám to po přečtení přijde logické? Ano, dává to smysl. Studená voda slouží k nabuzení a probuzení organismu během dne, kdežto právě teplá voda ne.
Na co přišli vědci
Podle výzkumu a dat přišli vědci na to, že ideálním časem pro snížení teploty je 90 minut před spaním. V průběhu dne je tělesná teplota pozdě odpoledne a v podvečer vyšší než během spánku. Ke snížení teploty dochází zhruba hodinu před spaním. Poté klesá až na nejnižší úroveň mezi střední a pozdější dobou nočního spánku.
Teplota tím stoupá a funguje podobně jako biologický budík. Spánek je tedy ovlivněný teplotou, která pomáhá rychle usnout a podporuje zdravý svátek.
Zdroj: https://www.healthline.com/health-news/having-trouble-sleeping-try-a-hot-bath-before-bed