Drobní obchodníci neumožňují vždy platbu kartou. Důvodů pro to mají několik
Každý supermarket vás dnes nechá zaplatit kartou, i kdybyste si z něj chtěli odnést jen jeden jediný rohlík. Drobní obchodníci se však kartám brání. Narazíte i na místa, kde vám za platbu kartou pod nějakou minimální hranici, většinou kolem dvou set korun, naúčtují několikakorunový poplatek. Jinde jsou rezolutní a akceptují jen hotovost. Na kolik jde oprávněný odpor proti nevýhodné službě, která by drobné prodejce zruinovala, a nakolik jde jen o snahu vyhnout se moderním technologiím, případně znesnadnit kontrolu tržeb?
Poplatky za platby
Z každé platby kartou obchodník skutečně odvádí poplatek. Ten se obvykle skládá ze svou složek, fixní a variabilní. Fixní poplatek může být až pět korun za transakci, hodně záleží na tom, jaké objemy plateb obchodní skrze terminál přijímá. Obvykle jde ve prospěch firmy, která provozuje platební terminály jako takové a jejich software. Variabilní poplatek se pak většinou pohybuje mezi jedním a dvěma procenty celkové útraty a žijí z něj karetní společnosti (u nás působí Visa a Mastercard) i banky, které kartu vydaly. Supermarkety, které realizují desítky tisíc plateb denně, pak mají mnohem výhodnější podmínky než třeba restaurace na vesnici, kde hosté zaplatí kartou jen stokrát do měsíce.
Náklady na hotovost
Když si tedy v supermarketu koupíte jeden rohlík, obchod může na poplatcích zaplatit více, než kolik utrží. Ale supermarkety pochopitelně počítají s tím, že u nich lidé budou platit spíše jednotky tisíc než jednotky korun. A pak už se vyplatí akceptovat karty spíše než pracovat s hotovostí, kterou je třeba čas od času bezpečně převést a uložit v bance. I to s sebou pochopitelně nese náklady, které jsou u obchodníka s tržbami dvacet tisíc denně zanedbatelné, u supermarketů však obrovské.
Platba dodavatelům
Velký rozdíl mezi drobnými obchodníky a řetězci je však v platbách dodavatelům. Řetězce vše řeší bezhotovostně, jde o milionové částky. Drobní obchodníci často musí platit obratem při převzetí zboží a hotově. Proto je pro ně výhodnější mít k dispozici dostatek hotovosti než mít peníze uhrazené kartami bezpečně uložené na bankovním účtu.
Zdroj: https://www.thebalancemoney.com/why-stores-dont-take-credit-cards-315228