Cesta autobusem je rychlá, vlaky vyhrávají v komfortu a doplňkových službách

Česká hromadná doprava patří ke světové špičce, pokud jde o počet spojů. Autobusy i vlaky zajíždějí několikrát denně i do vesniček, ve kterých žije pár desítek lidí, což je luxus, který nám mohou obyvatelé jiných zemí jen tiše závidět. Tohle pozitivum je ovšem do značné míry vykoupeno podprůměrnou dálkovou hromadnou dopravou. Zatímco v západoevropských zemích nebo třeba Japonsku urazí vlaky za hodinu třeba dvě stě padesát kilometrů, cesta z Prahy do Brna u nás běžně trvá přes tři hodiny, byť by měla cesta podle jízdních řádů trvat asi sto padesát minut.. A to jde o dvě největší česká města.

Mohlo by vás zajímat:  Zima láká ke sportování i výletům do divoké přírody

Rychleji autobusem

I když je to z pohledu vyspělých evropských států zvláštní, autobusy u nás většinou předčí vlaky, alespoň pokud jde o rychlost. Na již zmíněné trase mezi českou a moravskou metropolí obvykle ušetříte čtvrt hodiny až dvacet minut, v případě spojení mezi jinými krajskými městy může jet vlak i dvakrát déle než autobus. Výjimkou je spojení Prahy a obecně Čech se severní Moravou, kde zoufale chybí druhá západovýchodní dálnice, která by ulevila D1. Železniční koridor tu ovšem je, a tak vlaky kralují.

Mohlo by vás zajímat:  Zanechte po sobě hotelový pokoj správně. Na pár věcí je dobré pamatovat
young-adults-travelling-winter-time
Zdroj obrázku: Freepik

Více pohodlí

Ve prospěch vlaků ovšem hraje také otázka pohodlí. Zatímco autobusy připomínají spíše nízkonákladové aerolinky, do jejichž sedaček se vzrostlý člověk napasuje jen obtížně, vlaky přináší komfort cestování leteckou první třídou. Můžete se v nich pohodlně usadit, a klidně i pracovat na notebooku. Tedy pokud vám nevypadne vlaková wi-fi, což se bohužel stává běžně.

Další služby

Ve prospěch vlaků hovoří i další služby, které vám dovedou České dráhy i jejich železniční konkurence nabídnout. Za zmínku rozhodně stojí jídelní či restaurační vozy, které vesměs nabízejí nečekaně chutné občerstvení za přívětivé ceny. Cestování s objemnými zavazadly nebo dětmi v dětských oddílech je ve vlacích také příjemnější. A v neposlední řadě jsou toalety ve vagonech na vyšší úrovni než ty v autobusech.

Zdroj: https://www.pegasustransit.com/post/train-vs-bus-weighing-the-pros-and-cons-for-your-next-journey