Horkému letnímu počasí je zásadní přizpůsobit oblečení dětí

Venkovní teploty v létě bývají neuvěřitelně vysoké. Často se vyšplhají i nad 30 stupňů ve stínu. Všichni pochopitelně rádi tráví čas venku, a to včetně dětí. Právě pro děti jde o skvělé období, kdy jezdit na výlety, k vodě nebo jít na hřiště. S tím bohužel přichází nepříjemnost v podobě přehřátí organismu. Co přehřátí ovlivňuje a jak správně dosáhnout prevence?

Největší chyby při oblékání dětí během léta

Oblečení u dětí je velké téma v létě i v zimě. Mnoho rodičů má pocit, že děti cítí teplo jinak než oni, a proto je oblékají více než sebe. To je ale velká chyba. Čepici byste měli dávat dětem (včetně kojenců) jen v případě, že jsou na přímém slunci. Jinak ji sundejte. Oblečení by mělo být vzdušné a světlé. Vždy musíte dítě obléknout do světlejších oděvů než sebe. Jinak je oblékejte stejně jako sebe. Díky tomu budete vždy přesně vědět, jak dítě obléknout, aby mu bylo pohodlně.

Mohlo by vás zajímat:  Jak chutná víno, které strávilo rok ve vesmíru?
Zdroj obrázku: Freepik

Jak se chovat na hřišti?

Vyrazit na hřiště je samozřejmě skvělé, ale měli byste myslet na pár věcí. Snažte se vždy najít místo chráněné před přímým sluncem a zajistěte, aby mělo dítě dostatek tekutin. Jinak se ale držte předchozích tipů. Čepici dávejte jen na přímém slunci a nikdy nedávejte v horku dětem dlouhé rukávy a dlouhé kalhoty. Při tlustém oblečení nebude správně fungovat termoregulace těla, což povede k přehřátí celého organismu.

K přehřátí organismu může dojít i v noci

Mnoho lidí si to neuvědomuje, ale dítě se může velmi jednoduše přehřát také během spánku. Jestli mu dáváte dlouhé rukávy, dlouhé kalhoty nebo miminku dlouhé dupačky, měli byste vše přehodnotit. V noci teplota klesá. Zpocené tělo bude reagovat na teplotní rozdíl šokem, který způsobí horečky nebo infekce. Dítě nedávejte spát do chladné místnosti těsně po fyzické aktivitě. V těle nastane teplotní šok, který může vést k onemocnění a horečkám.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22111-hyperthermia, https://www.healthychildren.org/English/safety-prevention/at-home/Pages/Protecting-Children-from-Extreme-Heat-Information-for-Parents.aspx, https://www.medicalnewstoday.com/articles/thermoregulation, https://www.seattlechildrens.org/conditions/a-z/heat-exposure-and-reactions/