Byt vychladí správné větrání, při používání klimatizace je namístě opatrnost
Letní teploty jako u Středozemního moře? To je sen každého na dovolené při posezení na pláži, ale vydržet v takovém horku v bytě? Rozpálené místnosti se jen těžko dají zchladit, což může přinášet zdravotní obtíže nebo horší spánek v noci. Jak snížit teplotu v interiérech? Větrat? Tímto způsobem se dostane do nitra horký vzduch, efekt je tedy zcela opačný. Co udělat, aby bylo v bytě příjemněji a hicy nepůsobily problémy?
Otevřená okna situaci jen zhoršují
Nechat v letních parnech otevřené okno během dne? Večer může být v místnosti nesnesitelně. Dusný horký vzduch nedopřeje odpočinku po práci, proto je vhodnější větrat jen okny, která jsou směřovaná na sever, nebo je ponechat zavřená. Při dlouhodobém pobytu v horku hrozí zdravotní potíže, proto se doporučuje větrat v brzkých ranních hodinách, večer nebo v průběhu noci, kdy teploty klesají o poznání níže.
Před rozbřeskem nebo po setmění
Zásadní je neotevírat okna, když do skleněných tabulí praží sluneční paprsky. Naopak je vhodné přes den nechat zatemněno pomocí závěsů nebo rolet, větrat ráno ještě před rozbřeskem, poté zase až po západu slunce, kdy se ochladí o několik stupňů. Tímto způsobem se zmírní proudění horkého vzduchu do nitra interiéru. V bytech, kde je k dispozici klimatizace, se doporučuje snížit teplotu asi o pět stupňů vůči vnějšímu prostředí.
Pozor na teplotní šoky
V případě větších rozdílů, kdy venku panují třicítky a uvnitř se na teploměru objevuje příjemných dvacet stupňů Celsia, hrozí kolaps. Teplotní šok může vést k rozvoji angíny, ale také dalších potíží včetně kardiologických. Vhodné je tedy využívat běžných prostředků, okna zakrývat závěsy, na sušák nebo na vypnutý radiátor položit mokré ručníky. V době největších veder se nevyplatí vařit, péct nebo smažit, mnohem vhodnější pro zdraví jsou vychlazené zeleninové saláty nebo studené polévky.
Zdroj: https://www.southernmanagement.com/blog/how-to-cool-down-your-apartment-this-summer/