Bulgur podpoří hubnutí, vhodný je také pro diabetiky. Jídelníček doplní jako netradiční příloha
Jemně nakrájejte petržel, jedno rajče, okurku, přidejte červenou cibuli, olivový olej a citrónovou šťávu. Koření smíchejte a kombinujte s vařenou bulgurovou kaší. Tímto způsobem získáte jeden z nejslavnějších a nejzdravějších salátů na světě – tabbouleh, populární jídlo Blízkého východu. Je dobré ho natrvalo zařadit do menu kvůli obsahu cenných vitamínů včetně vitamínů ze skupiny B a minerálů.
Proč se vyplatí ho jíst
Bulgur je bohatý na vitamíny, zejména vitamíny ze skupiny B. Pomáhají při transformaci jídla na energii. Obsahuje také mangan, selen, hořčík, železo nebo fosfor. V naší každodenní stravě často tyto přísady chybí. Stojí za to je zmínit, protože železo podporuje léčbu anémie a hořčík má pozitivní vliv na krevní tlak.
Ve 100 gramech produktu je 4,5 gramu vlákniny. Převzatá z celých zrn zabraňuje mnoha kardiovaskulárním chorobám, zmírňuje zánět a reguluje cholesterol. Kromě toho pozitivně ovlivňuje naše srdce a podporuje hubnutí. Bulgur patří k výrobkům s nízkým obsahem kalorií. Podobá se ovesné kaši, která ve 100 gramech obsahuje pouze 83 kcal.
Bulgur a cukrovka
Vařená bulgurová kaše je dobrou volbou v rámci diabetické stravy. Její glykemický index je 46, je tedy nízký (IG se však může zvýšit při nadměrném vaření nebo po směsi produktů). Na našich talířích by se měly objevovat častěji tyto druhy výrobků. Umožňují nám normalizovat hladinu cukru v krvi a po jídle snížit výčitky svědomí. Stále více lidí trpí celiakií nebo intolerancí glukózy.
Příprava kaše je snadná. Obvykle se vaří od 10 do 20 minut v závislosti na velikosti bulguru. Může se použít jako náhrada za rýži. Bude také dobře fungovat jako základ již zmíněného salátu tabbouleh nebo kaszotto. Chcete-li je připravit, jednoduše opražte kaši, opečte v olivovém oleji, pak nalijte vývar a dušené maso a postupně přidejte svou oblíbenou zeleninu, houby nebo lusky, drůbeží maso nebo krevety.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/bulgur-wheat