Japonský rituál koupele očistí mysl od všeho zlého. Staletá tradice je cizincům zapovězená

Když si Japonci rezervují v Evropě pokoj v hotelu, jejich častým požadavkem je přítomnost vany v koupelně. Evropané často nechápou, proč nestačí asijským turistům sprchový kout, ale v Japonsku není určená vana k mytí, ale k rituálu, který má léčivé účinky připomínají koupání v tradičních lázních. Koupání je spojené s relaxací, se zklidněním mysli a s vyplavením negativních emocí.

Každodenní japonský koupací rituál

Byty v japonských velkoměstech jsou na tuzemské poměry titěrné, přesto se nachází v koupelně sprchový kout i vana. Proč? To je první otázka cizinců, kteří nemají o japonských zvycích ponětí. Každodenní koupání patří v zemi vycházejícího slunce mezi rituály, kterými se tělo a mysl čistí od negativních zážitků a emocí z celého dne. Před samotným rituálem se tělo omyje běžným způsobem ve sprchovém koutě. Také v minulosti tomu tak bylo, když ještě nebyly vany běžnou součástí bytů, ale chodilo se do veřejných lázní, kde bylo povinností se před vstupem dokonale umýt.

Mohlo by vás zajímat:  Videohry jsou stále dostupnější a nabízí toho více než dřív

Návštěva lázní jako společenská událost

Veřejné lázně jsou v Japonsku oblíbené stále, nehledě na to, že většina obyvatel má doma vlastní vanu. Jejich návštěva je totiž pro Japonce společenskou událostí, možností potkat se a poklábosit s přáteli. Vyhlášená střediska nebo tradiční lázně nadto zapovídají přítomnost cizinců, kteří neznají nebo nedodržují pravidla pro lázeňskou kúru. Městské lázně jsou prvkem, který dodnes funguje pro stmelování společnosti a je významným prvkem japonské kultury. A v čem je japonská koupel jedinečná?

Mohlo by vás zajímat:  Elektrický kartáček strčí ten manuální do kapsy. Technologie na míru se postará o dokonale čistý chrup
Zdroj obrázku: Freepik

Pravidla japonské koupele

Už po staletí probíhá koupání obvyklým způsobem, na začátku je běžná sprcha, která má za cíl odstranit pot a nečistoty z pokožky. Až poté je možné se koupat ve vaně, která je ze dřeva, kamene nebo kovu, aby si uchovala vysokou teplotu. Není neobvyklé, že vodu ve vaně používá více členů rodiny zároveň nebo po sobě. S vodou se nesmí plýtvat, je totiž posvátná, tradičně se proto koupe nejprve muž, poté děti a až na závěr žena. Teplota vody se pohybuje nad 40 stupňů Celsia, což může být pro Evropany šok.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro pohodové cestování autem na letní dovolenou

Esenciální oleje pro zdraví

Během koupele se do vody přidávají různé esenciální oleje, koupelové soli nebo citron, zázvor či zelený čaj. Oblíbený je esenciální olej hinoki s extraktem z japonského cypřiše, který zvyšuje duševní výkonnost. Provádění koupele po práci napomáhá regenerovat mysl a snížit stresovou zátěž, usnadňuje spaní, k tomu je balzámem pro lymfatický systém, pro prokrvení i pro fungování srdce. Esenciální oleje nadto napomáhají zlepšit dýchání a zbavit se kašle nebo rýmy.

Zdroj: https://matcha-jp.com/en/2534